Rząd nie sprzyja prosumentom

dodano: 2015-06-12 19:01 | aktualizacja: 2015-06-19 16:09
autor: Janusz Sulisz | źródło: Interia.pl/Koalicja Klimatyczna

panele solarne Janusz Pilitowski, dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, powiedział, że jeszcze w czerwcu lub na początku lipca odbędzie się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu nowelizacji ustawy o OZE. Projekt wymaga bowiem modyfikacji.Jak mówi Pilitowski, obszar modyfikacji dotyczy uproszczenia procedur związanych z monitorowaniem przyrostu mocy zainstalowanych w mikroinstalacjach OZE, a także uproszczenia procedur kontrolnych przewidzianych w projekcie nowelizacji i zadań prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Być może zmodyfikowane zostaną także te rozwiązania, które są bezpośrednio związane z ustaleniem opłaty OZE jako konsekwencji tempa rozwoju i przyrostu mocy. Jak mówi Pilitowski, chodzi o zmodyfikowanie zapisów w kierunku powolniejszego przyrostu i rozwoju mikroinstalacji.

Jedną z zasadniczych zmian w nowelizacji ustawy o OZE jest wprowadzenie przedziału taryf gwarantowanych. W przypadku instalacji do 3 kW można otrzymać taryfę gwarantowaną od 64 gr/kWh do 75 gr/kWh, a dla instalacji do 10 kW - od 0,49 do 0,65 zł za 1 kWh. Jeśli właściciel mikroinstalacji chciałby wsparcia wyższego niż minimalne, będzie musiał to uzasadnić i podpisać oświadczenie, że taka stawka jest konieczna, pod groźbą kary. Czy jest to zgodne z prawdą, mają sprawdzać pracownicy Urzędu Regulacji Energetyki. W projekcie nowelizacji zmieniła się też stawka netto opłaty OZE, którą ponoszą odbiorcy energii elektrycznej. W 2016 r. opłata ta miała wynieść 2,51 zł za 1 MWh. Ministerstwo proponuje, by było to 4,01 zł za 1 MWh.

W opinii Koalicji Klimatycznej, zrzeszającej kilkanaście organizacji ekologicznych, przedstawiony przez Ministerstwo Gospodarki 15 maja br. projekt ustawy o zmianie ustawy z 20 lutego 2015 o odnawialnych źródłach energii wyraźnie osłabia ekonomikę systemu wsparcia dla właścicieli mikroinstalacji o mocy do 10 kW oraz zniechęca do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

- Jest wysoce prawdopodobne, że proponowane przepisy znacząco ograniczą rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce. Uniemożliwi to osiągnięcie założonego w ustawie o OZE celu 800 MW mocy z nowych mikroinstalacji, który ma być zrealizowany za pomocą taryf gwarantowanych - twierdzi Koalicja Klimatyczna. - Zaproponowane zmiany są niespójne z wcześniejszymi założeniami prezentowanymi przez resort gospodarki. Nowelizacja miała mieć na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych (prawnych i redakcyjnych). Rozwiązania zawarte w projekcie wychodzą daleko poza powyższe założenia, znacząco utrudniają dostęp do taryf gwarantowanych, a przy tym nie rozwiązują wszystkich wątpliwości interpretacyjnych. Z tych i poniższych powodów, zaproponowana nowelizacja, w obecnym kształcie, nie powinna być dalej procedowana.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...