Ekologiczne samochody w czeskim parku narodowym

dodano: 2015-08-25 13:14 | aktualizacja: 2015-08-25 20:07
autor: Justyna Sulisz | źródło: pv-magazine.com/

cellcube-160px Firma Gildemeister dostarczyła systemy magazynowania energii CellCube, która zasilać będzie flotę samochodów elektrycznych w Parku Narodowym Szumawa na terenie Czech. Kolejny projekt przechowywania energii został również zainstalowany przez spółkę w Budziejowicach, na południe od Pragi. Realizowany system funkcjonować będzie wraz z farmą solarną oraz elektrownią wiatrową.Projekt Park Narodowy Szumawa zrealizował system magazynowania CellCube w połączeniu z instalacją solarną 11 kWp i 5 kW elektrowni wiatrowych.

Park Narodowy Szumawa znajduje się w południowo-zachodniej części Czech i jest częścią jednego z największych połączonych obszarów leśnych w Europie Środkowej. Na jego obszarze mieszczą się różnorodne ekosystemy. Z tego względu dyrekcja parku planując projekt musiała przewidzieć ekologiczne rozwiązania dla transportu zwiedzających.

Projekt tworzy system magazynowania energii CellCube, do którego podpinane są pojazdy elektryczne i w ten sposób ładowane, jednak do systemu może podłączyć się także indywidualny użytkownik - turysta. Energia zaś pochodzi z instalacji solarnych 11 kWp oraz elektrowni wiatrowych 5 kW.

System ten posiada niemal same zalety - pozwala na ładowanie pojazdów w 100 proc. wolnych od dwutlenku węgla, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a wykorzystanie systemu Vanadium daje przewagę nad innymi, gdyż nie zawiera żadnych substancji zagrażających środowisku, nie jest też łatwopalny czy wybuchowy.Zrealizowano także drugi projekt na terenie Parku Naukowo-Technologicznego, położonego w Budziejowicach, około 100 kilometrów na południe od Pragi przy współpracy z B64. Tutaj również zastosowano CellCube, która magazynuje energię pochodzącą z farmy solarnej wytwarzającej 76 kWp.

Zainstalowany system ma pojemność 130 kWh i moc 30 kW. Gildemeister ma rozwijać tę instalację, aby zwiększyć własne zużycie w centrum innowacji i przedsiębiorczości, a także działać jako zabezpieczenie przed awariami.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że współpraca z B64 układa się tak dobrze." powiedział Bengt Stahlschmidt, szef Global Sales of Gildemeister. Do końca 2015 roku planowane są już trzy kolejne instalacje CellCube we współpracy z B64.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...