Rozpoczęto badania dotyczące żywotności i wydajności paneli

dodano: 2015-09-16 16:15 | aktualizacja: 2015-09-16 17:45
autor: Justyna Sulisz | źródło: eurekalert.org

panele solarne Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Case Western Reserve, rząd amerykański oraz przemysł solarny łączą siły, aby przebadać ponad 5 milionów paneli słonecznych na całym świecie i dowiedzieć się, jak moduły fotowoltaiczne ulegają degradacji w różnych warunkach. Badania te mają pomóc w przedłużeniu żywotności i wydajności paneli.Naukowcy z Uniwersytetu Case Western Reserve przeprowadzą gruntowne badania przyczyn spadku wydajności i degradacji sprzętu ponad 5 milionów paneli słonecznych na czterech kontynentach. Badania zostały sfinansowane przez amerykański Departament Energii (DOE) i jego budżet wynosi 1,35 mln dolarów. Eksperyment ma na celu sprawdzenie, które moduły są najodporniejsze i najwydajniejsze, co ma pomóc obniżyć koszty czystej energii i wspomóc propagowanie energii odnawialnej wśród potencjalnych inwestorów.

Obecnie przewiduje się, że panele słoneczne będą wytwarzać energię ze słońca przez około 30 lat. DOE stara się przewidzieć dokładnie ich żywotność, a tym samym przedłużyć ich przydatność do produkcji energii oraz zwiększyć wydajność paneli słonecznych. Aby tego dokonać, najpierw należy dowiedzieć się, jakie czynniki wpływają na zakończenie przydatności danego urządzenia. 

Naukowcy porównują badania nad panelami do medycyny. - Będziemy podchodzić do analizy modułów fotowoltaicznych podobnie jak lekarze, którzy zajmują 30.000 pacjentami przez ponad 20 lat, zwracają uwagę na to, jak wiele pacjent pali, czy ma nadwagę, ile ćwiczy... - mówi Roger French, profesor inżynierii materiałowej oraz dyrektor Centrum Żywotności i Trwałości Solarnej (S-DLE).Badacze będą gromadzić i analizować dane z wielu marek modułów, w różnych klimatach w rozmaitych grup wiekowych, na czterech kontynentach. Będą również opracowywać nowe testy w S-DLE, żeby lepiej zrozumieć procesy fizyczne zachodzące w tej dziedzinie. Centrum będzie w warunkach laboratoryjnych przyspieszać starzenie się, narażając moduły na promieniowanie słoneczne o równowartości dekad promieniowania słonecznego i niesprzyjającej pogody w ciągu zaledwie kilku lat.

Łącząc te informacje pozyskane w testach laboratoryjnych oraz te z badania terenowego, naukowcy będą w stanie zidentyfikować czynniki, które najbardziej przyczyniają się do spadku wydajności danego modułu. Czynniki te będą się celem ulepszenia.

- Będziemy w stanie bardziej precyzyjnie oszacować, ile energii i pieniędzy moduł będzie produkować w ciągu swojego "istnienia" - informacje te będą bardzo dla producentów, użytkowników i inwestorów - powiedział Timothy Peshek, jeden z uczestników projektu.

Wspólnie z amerykanami współpracować będą badacze z Underwriter's Laboratories, firma SunEdison, będąca producentem systemów solarnych dla domów, firm i elektrowni. Do tego prowadząca działalność na terenie Ameryki Północnej i Południowej firma Terraform Power, Sandia National Laboratory oraz Fraunhofer-ISE, największy instytut badawczy energii słonecznej w Europie.

Badania rozpoczną się w październiku 2015 roku i mogą potrwać do 2018.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...