Holendrzy wygrali w wyścigu pojazdów solarnych w Australii

dodano: 2015-10-26 12:55 | aktualizacja: 2015-10-26 16:11
autor: Justyna Sulisz | źródło: pv-magazine.com

australia-wyscig-160px Po raz kolejny na terenie Australii odbył się najsłynniejszy wyścig pojazdów solarnych World Solar Challenge 2015. W wyścigu biorą udział studenci z całego świata, a trasa prowadzi niemal przez cały kontynent - z Darwin na północy do Adelajdy na południu Australii. W tym roku zwycięstwo odnieśli studenci Uniwersytetu Technicznego w Delft z Holandii.Pierwszy zespół jaki przekroczył linię mety pokonał ponad 3 tys. kilometrów w cztery dni. Zespół Nuon Solar Team z Uniwersytetu Technicznego w Delft wyprzedził o zaledwie 11 sekund konkurencję również pochodzącą z Holandii Twente Solar Team. Trzecie miejsce zajęli Japończycy z Uniwersytetu Tokai. 

Wyścig World Solar Challenge odbywa się co dwa lata nieprzerwanie od 1987 roku. Od tego czasu do wyścigu zapraszane są zespoły pasjonatów z całego świata, którzy konstruują pojazdy napędzane energią słoneczną. Ich funkcjonalność sprawdzana jest w trudnych warunkach australijskiego buszu.Drużyny zaczynają w Darwin i muszą nawigować na południe do mety w Adelajdzie używając tylko energii słonecznej lub energii kinetycznej jako źródła paliwa. Każdy pojazd może posiadać baterię 5 kWh, aby magazynować energię.

Wyścig World Solar Challenge ma na celu inspirować naukowców i badaczy, aby przekraczać granice i rozwijać potencjał pojazdów o zwiększonej wydajności przy użyciu tylko energii słonecznej, a ostatecznym celem jest komercjalizacja niektórych udanych technologii na wystawie.

W 2015 roku było 45 uczestników, w tym jeden zespół z Polski.
Nasz kraj reprezentowali studenci z Politechniki Łódzkiej.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...