Holendrzy wygrali w wyścigu pojazdów solarnych w Australii

dodano: 2015-10-26 12:55 | aktualizacja: 2015-10-26 16:11
autor: Justyna Sulisz | źródło: pv-magazine.com

australia-wyscig-160px Po raz kolejny na terenie Australii odbył się najsłynniejszy wyścig pojazdów solarnych World Solar Challenge 2015. W wyścigu biorą udział studenci z całego świata, a trasa prowadzi niemal przez cały kontynent - z Darwin na północy do Adelajdy na południu Australii. W tym roku zwycięstwo odnieśli studenci Uniwersytetu Technicznego w Delft z Holandii.Pierwszy zespół jaki przekroczył linię mety pokonał ponad 3 tys. kilometrów w cztery dni. Zespół Nuon Solar Team z Uniwersytetu Technicznego w Delft wyprzedził o zaledwie 11 sekund konkurencję również pochodzącą z Holandii Twente Solar Team. Trzecie miejsce zajęli Japończycy z Uniwersytetu Tokai. 

Wyścig World Solar Challenge odbywa się co dwa lata nieprzerwanie od 1987 roku. Od tego czasu do wyścigu zapraszane są zespoły pasjonatów z całego świata, którzy konstruują pojazdy napędzane energią słoneczną. Ich funkcjonalność sprawdzana jest w trudnych warunkach australijskiego buszu.Drużyny zaczynają w Darwin i muszą nawigować na południe do mety w Adelajdzie używając tylko energii słonecznej lub energii kinetycznej jako źródła paliwa. Każdy pojazd może posiadać baterię 5 kWh, aby magazynować energię.

Wyścig World Solar Challenge ma na celu inspirować naukowców i badaczy, aby przekraczać granice i rozwijać potencjał pojazdów o zwiększonej wydajności przy użyciu tylko energii słonecznej, a ostatecznym celem jest komercjalizacja niektórych udanych technologii na wystawie.

W 2015 roku było 45 uczestników, w tym jeden zespół z Polski.
Nasz kraj reprezentowali studenci z Politechniki Łódzkiej.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...