Wattway: drogi... wyprodukują energię ze słońca

dodano: 2015-10-22 13:33 | aktualizacja: 2015-11-24 00:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: rmf24.pl

wattaway_145px.jpg Francuscy wynalazcy zapowiadają prawdziwą energetyczną rewolucję - niedługo drogi i autostrady będą mogły produkować energię elektryczną, która zasili wszystko wokół. Nawierzchnia drogi z wytrzymałych i bardzo cienkich paneli fotowoltaicznych tzw. Wattway to przyszłość dla drogowców. W 2016 roku ma powstać pierwsza droga z taką nawierzchnią.Co ciekawe, wynalazcy są pewni, że przyczepność opon na supernowoczesnej nawierzchni Wattway - złożonej z wytrzymałych paneli baterii słonecznych, których grubość nie przekracza 7 mm -  ma być porównywalna z asfaltem. Będzie też w stanie znosić zarówno najgorsze warunki atmosferyczne - z niskimi temperaturami włącznie - jak i masę ciężkich ciężarówek i tirów. Wattway - fotowoltaiczna nawierzchnia ma nie tylko produkować energię wykorzystywaną do oświetlania dróg i bezprzewodowego ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych. Według specjalistów zaledwie kilkumetrowy odcinek Wattway, która może przez rok zasilać w prąd dwupiętrowy dom, a pokryte nią autostrady mogłyby stopniowo wypierać elektrownie.

Wynalazek został już przetestowany w Grenoble i kilku innych miastach. Francuski koncern, który buduje najwięcej dróg w tym kraju, ma rozpocząć masową produkcję Wattway już w styczniu 2016 roku.

Nawierzchnie nowego typu mają następnie zostać stopniowo naszpikowane różnego rodzaju czujnikami, które mogą np. automatycznie przesyłać policji i pogotowiu ratunkowemu informacje o kolizjach i wypadkach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...