O pół roku opóźniono wejście części ustawy o OZE

dodano: 2015-12-27 18:47 | aktualizacja: 2016-01-01 16:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: wnp.pl

Austria_Solar_dom 31 grudnia 2015 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Niestety, ale to odroczy o pół roku wejście w życie najważniejszej części regulacji dotyczącej. m.in. aukcji OZE oraz systemów wsparcia małych instalacji fotowoltaicznych. Nowelizacja autorstwa posłów PiS, przesunęła z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. termin wejścia w życie tych przepisów ustawy o OZE, które dotyczą mechanizmów wspierających wytwarzanie energii w mikroinstalacjach o mocy od 3 kW do 10 kW.W czwartek 31 grudnia Senat wniósł cztery poprawki do nowelizacji. Za nowelizacją wraz poprawkami głosowało aż 86 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu. Przyjęte poprawki zakładają m.in. utrzymanie daty wejścia w życie przepisów umożliwiających prosumentom korzystanie z półrocznego okresu rozliczeniowego, a także przesądzają, że nowe zasady uzyskiwania świadectw pochodzenia energii z OZE będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Według autorów nowelizacji odroczenie wejścia w życie do lipca 2016 r. IV części ustawy z lutego br. było konieczne bo w systemach wsparcia dla produkcji energii z odnawialnych źródeł, postałaby luka i po 1 stycznia br. nie byłoby możliwości ich działania. 

Niestety z powodu przesunięcia wejścia w życie przepisów dotyczących wsparcia dla mikroinstalacji, wielu tzw. prosumentów znalazło się w nieciekawej sytuacji, bo często pobrali kredyt na tę instalację.

Przygotowywano instalacje fotowoltaiczne w przekonaniu, że przepisy zapewniające im wsparcie wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r. Przesunięcie terminu o pół roku postawiło w trudnej sytuacji finansowej wiele osób i do tego zniechęci następnych do ryzykownych inwestycji w fotowoltaikę, która mogła być nie małym wsparciem dla polskiej energetyki oraz częściowo uwolnić wiele rejonów kraju od ogromnego smogu (Kraków, Rybnik czy Zakopane). Jeśli rząd nie przyspieszy w kierunku OZE oraz motoryzacji opartej o samochody elektryczne, na gaz lub wodór, a do tego będzie uparcie stawiał tylko na węgiel, to smog będzie coraz większy, a zdrowie straci tysiące Polaków. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...