Globalny rynek energii PV wzrośnie o 15% do 66,7 GW

dodano: 2016-04-28 20:48 | aktualizacja: 2016-04-29 10:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: Mercom

Farma_Solar_1_160px Mercom Capital opublikował prognozy dla globalnego rynku energii ze słońca w 2016 roku, przewidując wzrost na głównych rynkach, w sumie wzrost o 15 proc. do 66,7 GW. Kolejność czołowych światowych rynków PV zmieni się nieznacznie z USA, które wyprą Japonię z drugiego miejsca na rynku, a Indie wyprzedzą Wielką Brytanię. Chiny pozostaną największym rynkiem PV. Mimo tego będzie to najwolniejszy wzrost w ciągu ostatnich 5 lat, mimo boomu PV na rynku amerykańskim.Oczekuje się, że indyjski rynek energii pozyskanej ze słońca podwoi się w tym roku do 4 GW, i będzie to najsilniejsze tempo wzrostu wśród pięciu największych rynków.

Mercom przewiduje, że Chiny  znów pozostaną największym rynkiem, z prawie 30 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w tym roku do 18,5 GW. Chiny już rozpoczęły mocno ten rok z 7,14 GW zainstalowanych paneli PV tylko w pierwszym kwartale 2016, a ... polski rząd nadal myśli o węglu i atomie - ręce opadają, bo instalacje PV są ewidentnie blokowane.

Chiny zmniejszyła taryfy tzw. feed-in do 11 proc., a także wprowadziły rozwiązania do obsługi płatności energii odnawialnej, w tym stopniowe wdrożenie gwarantowanej płatności za energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. To powoduje taki wielki wzrost w Chinach.

Na rynku PV w USA oczekuje jeszcze większe ożywienie w tym roku. Mercom oczekuje znaczny wzrost  rynku instalacji PV w drugiej połowie roku, a prognozy mówią o 13,5 GW zainstalowanej mocy w 2016 roku.

W Japonii oczekiwany jest płaski wzrost rynku, bo ten kraj zmaga się z ograniczeniami sieci i planuje przejść z taryfy feed-in do systemu aukcyjnego dla większych projektów. Niezależnie od tego, nadal w Japonii oczekuje się instalacji 10,5 GW w tym roku.

Najbardziej rozwojowe w tegorocznych prognozach są Indie, gdzie Mercom prognozuje, że rynek PV wzrośnie prawie dwukrotnie do 4 GW. Indie mają 10 GW projektów instalacji solarnych w fazie rozwoju, a pracuje się nad planowanym, bardzo ambitnym celem: 100 GW w 2022 roku

Jeśli chodzi o Europę to tu prognozy są mniej pozytywne. Oczekuje się, że w Wielkiej Brytanii na rynku energii słonecznej spadnie moc pozyskana z 4 GW w zeszłym roku do około 2 GW w tym roku. Mercom oczekuje, że Niemcy i Francja uzupełnią czołówkę pierwszych trzech krajów z nowymi instalacjami PV.

Mercom zauważa, że energia pozyskana ze słońca kontynuuje imponujący wzrost z 2,6 GW zainstalowanej w 2007 roku, jednak należy zwrócić uwagę, że tempo tego wzrostu zwolniło. O ile w pierwszej dekadzie XXI wieku wzrost były średnio o 40 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Teraz ten wzrost spadł do 13 - 28 proc., a tegoroczny wzrost 15 proc. jest najwolniejszy w ciągu z ostatnich 4 lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

409 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...