10.06 uchwalono nowelizację ustawy o OZE

dodano: 2016-06-10 13:31 | aktualizacja: 2016-06-10 13:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: interia.pl

sejm 10 czerwca 2016 roku Sejm RP uchwalił istotną nowelizację ustawy o OZE. Przepisy te mają określać na nowo zasady wsparcia dla rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Nowelizacja ta w zasadzie wspiera system aukcji energii z OZE. Wsparto technologie, które produkują energię w sposób stabilny i przewidywalny. Oznacza to, w praktyce brak wsparcia produkcji energii z wiatru i słońca.Za przyjęciem ustawy w Sejmie głosowało 244 posłów, przeciw było 177, a od głosu wstrzymało się 19 posłów.

Projekt nowelizacji ustawy o wsparciu OZE (poprzednia pochodzi z lutego 2015 roku), przygotował ministerstwo energii, ale żeby zachować szybką ścieżkę trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska, a konkretnie grupy posłów PiS.

Projektodawcy proponują wprowadzenie koszyków/grup technologicznych. Powstaną też klastry i spółdzielnie energetyczne. Wprowadzono też definicję biomasy lokalnej, czyli takiej, która jest pozyskana pierwotnie w promieniu do 300 km od instalacji OZE.

Zmieni się też wsparcie dla prosumentów - producentów i konsumentów energii, czyli gospodarstw domowych. Zamiast taryf gwarantowanych - co zapisano w nowelizacji z lutego 2015 r. otrzymają oni tzw. opusty, czyli rozliczenie różnicy między ilością energii, którą prosument wyprodukował (np. w panelu fotowoltaicznym czy wiatraku), a tą którą pobrał (w czasie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu).

Przeciwko taryfom gwarantowanym konsekwentnie występował rząd PiS, który przekonywał, że jest to system zbyt drogi i niesprawiedliwy, bo jego koszty ponosiliby pozostali odbiorcy energii.

Rząd chce, by prosumenci produkowali energię jedynie na własne potrzeby. Opozycja i środowiska związane z energetyką obywatelską są przeciwne likwidacji taryf gwarantowanych. Przekonują, że opusty nie będą sprzyjać rozwojowi tego rodzaju energetyki, bo inwestycje w  małe instalacje fotowoltaiczne zwrócą się po wielu latach. Faktycznie więc decyzja Sejmu z 10 czerwca skutecznie zniszczono ruch prosumencki w Polsce, co przy takim zanieczyszczeniu powietrza w Polsce będzie kosztować wiele, głownie na utracie zdrowia.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...