10.06 uchwalono nowelizację ustawy o OZE

dodano: 2016-06-10 13:31 | aktualizacja: 2016-06-10 13:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: interia.pl

sejm 10 czerwca 2016 roku Sejm RP uchwalił istotną nowelizację ustawy o OZE. Przepisy te mają określać na nowo zasady wsparcia dla rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Nowelizacja ta w zasadzie wspiera system aukcji energii z OZE. Wsparto technologie, które produkują energię w sposób stabilny i przewidywalny. Oznacza to, w praktyce brak wsparcia produkcji energii z wiatru i słońca.Za przyjęciem ustawy w Sejmie głosowało 244 posłów, przeciw było 177, a od głosu wstrzymało się 19 posłów.

Projekt nowelizacji ustawy o wsparciu OZE (poprzednia pochodzi z lutego 2015 roku), przygotował ministerstwo energii, ale żeby zachować szybką ścieżkę trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska, a konkretnie grupy posłów PiS.

Projektodawcy proponują wprowadzenie koszyków/grup technologicznych. Powstaną też klastry i spółdzielnie energetyczne. Wprowadzono też definicję biomasy lokalnej, czyli takiej, która jest pozyskana pierwotnie w promieniu do 300 km od instalacji OZE.

Zmieni się też wsparcie dla prosumentów - producentów i konsumentów energii, czyli gospodarstw domowych. Zamiast taryf gwarantowanych - co zapisano w nowelizacji z lutego 2015 r. otrzymają oni tzw. opusty, czyli rozliczenie różnicy między ilością energii, którą prosument wyprodukował (np. w panelu fotowoltaicznym czy wiatraku), a tą którą pobrał (w czasie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu).

Przeciwko taryfom gwarantowanym konsekwentnie występował rząd PiS, który przekonywał, że jest to system zbyt drogi i niesprawiedliwy, bo jego koszty ponosiliby pozostali odbiorcy energii.

Rząd chce, by prosumenci produkowali energię jedynie na własne potrzeby. Opozycja i środowiska związane z energetyką obywatelską są przeciwne likwidacji taryf gwarantowanych. Przekonują, że opusty nie będą sprzyjać rozwojowi tego rodzaju energetyki, bo inwestycje w  małe instalacje fotowoltaiczne zwrócą się po wielu latach. Faktycznie więc decyzja Sejmu z 10 czerwca skutecznie zniszczono ruch prosumencki w Polsce, co przy takim zanieczyszczeniu powietrza w Polsce będzie kosztować wiele, głownie na utracie zdrowia.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...