100 GW mocy z instalacji PV w Europie

dodano: 2016-05-04 16:49 | aktualizacja: 2016-07-12 19:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: SolarPower Europe/IHS

Europa PV mapa Europa osiągnęła ważny kamień milowy jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Moc zainstalowanych i podłączonych do sieci przesyłowej instalacji PV na europejskim kontynencie przekroczyła 100 GW, wynika z danych IHS. Aby podkreślić to ważne osiągnięcie, stowarzyszenie SolarPower Europe zorganizuje specjalną uroczystość w dniu 29 września 2016 roku w Brukseli.- To bezprecedensowe osiągnięcie i powód do świętowania - powiedział Oliver Schäfer, prezes SolarPower Europe. - Jeszcze kilka lat temu solary były uznawane za niszową technologię alternatywą, ale teraz są ważnym elementem naszego systemu energetycznego. W rzeczywistości energia słoneczna jest jedną z najbardziej konkurencyjnych form wytwarzania energii w Europie.

Granicę 100 GW mocy PV w Europie przekroczono w drugim kwartale 2016 roku, informuje IHS. W 2005 roku było to mniej niż 3 GW mocy PV z energii słonecznej. To osiągnięcie jest szczególnie istotne ze względu na dwa czynniki - zmniejszenie kosztów o 80 proc. oraz ramy regulacyjne wspierające PV, ponieważ kraje członkowskie Unii Europejskiej ostro działały, by sprostać wymogom dyrektywy w sprawie OZE.

- W środowisku coraz bardziej uregulowanym, europejski przemysł PV stoi teraz przed nowymi wyzwaniami w zakresie zainstalowania kolejnych 100 GW - powiedział Josefin Berg, starszy analityk IHS Technology.

- Europa była niegdyś kolebką dla pozyskiwania energii słonecznej, teraz reszta świata ją dogania - powiedział James Watson, dyrektor generalny SolarPower Europie. - W obecnym klimacie musimy się upewnić, że mamy odpowiedni projekt rynku energii elektrycznej i odpowiednie sygnały dla inwestycji długoterminowych, by PV rozkwitła. Mamy nadzieję, że nadchodzący projekt reformy rynku opracowywany przez Komisję Europejską oraz dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych utorują drogę do osiągnięcia 200 GW.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...