Eutelsat W3 przejdzie na 48E

dodano: 2004-05-17 21:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat

eutelsat_logo_good.jpg Eutelsat potwierdził udane przeniesienie większości usług satelitarnych na pozycji 7E z satelity Eutelsat W3 na nowego satelitę W3A, co nastąpiło w nocy z 15 na 16 maja i z 16 na 17 maja. Eutelsat W3, który pracował przez 5 lat na pozycji 7E zostanie przesunięty pod koniec maja na pozycję 48E.Satelita Eutelsat W3A przejął na początek wszystkie transmisje cyfrowe powyżej częstotliwości 12,500GHz.

Dodatkowo wszystkie usługi dawniej dostarczane przez Eutelsata W3 po przejęciu przez nowego satelitę będą dostępne na znacznie większym obszarze niż dotąd, poza Europą, Bliskim Wschodem i zachodnią Azją, między innymi na prawie całym obszarze Afryki. Zwiekszy się też pojemność transponderów na pozycji 7E.

Poza pasmem Ku, Eutelsat W3A ma transpondery w wyższym paśmie Ka, co rozszerza możliwości tego satelity zwłaszcza dla usług szerokopasmowych i szybkiego dwustronnego Internetu.

Po wyniesieniu na orbite geostacjonarną w dniu 16 marca Eutelsat W3A zakończył testy 31 marca, by w kwietniu być na tymczasowej pozycji roboczej. 3 maja rozpoczął się powolny proces przesuwania satelity na pozycję 7E. W dniu 14 maja Eutelsata W3A był gotowy do transferu transmisji z satelity Eutelsat W3.

Przeniesienie transmisji między satelitami Eutelsata na 7E poszło według drobiazgowo zaplanowanej kolejności w ciągu dwóch nocy. Pierwszej nocy przeniesiono takich klientów, jak Reuters i Hughes Network Systems. W nocy 17 maja przeniesiono transpondery sieci Eurovision European Broadcasting Union, DigiTurk, RAI, TVP SA i innych klientów. Większość manewrów przeniesienia trwała mniej niż 30 sekund, a najdłużej trwało to mniej niż 90 sekund.

Nowy Eutelsat W3A, to strzał w dziesiatkę, bo akurat trafił na właściwą pozycję tuż przed Euro 2004 i Olimpiada Letnia w Atenach.

Eutelsat W3, który wszedł do służby dokładnie pięć lat temu, pod koniec maja zacznie być przesuwany na pozycję 48E, gdzie to będzie kontynuował pełną misję dla klientów w Europie, Bliskim Wschodzie, północnej Afryce i Centralnej Azji.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...