Hornsea Project Two - farma gigant z 300 wiatrakami

dodano: 2016-08-22 14:06 | aktualizacja: 2016-08-22 15:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: theguardian.com

farma UK 360px.jpg Drugi etap największej morskiej farmy wiatrowej na świecie dostał zielone światło. Kosztujący miliardy funtów Hornsea Project Two, 55 mil od wybrzeża Grimsby, to 300 turbin wiatraków. Plany największej na świecie morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Yorkshire po zatwierdzeniu przez brytyjski rząd mają zostać rozszerzone na obszar 5 razy większy od miasta Hull. Farma wiatrowa Hornsea 2 na Morzu Północnym ma mieć powierzchnię ponad 480 km kw.

Hornsea Two Projects 760px.jpg


Projekt autorstwa duńskiej firmy Dong Energy ma dostarczyć 1,8 GW energii elektrycznej o niskiej emisji CO2 do 1,8 mln brytyjskich domów.

Ta farma - gigant może być dużym impulsem dla branży energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Dong Energy ma zainwestować 6 mld funtów i utworzyć w Wielkiej Brytanii ponad 2500 miejsc pracy

Energetyka wiatrowa w Wielkiej Brytanii rozwija się w niezwykłym tempie w ciągu ostatnich kilku lat. To podstawowy element budowy ekologicznego, niedrogiego i bezpiecznego systemu energetycznego (red: ciekawe, że odwrotnie uznał polski rząd blokując rozwój energetyki wiatrowej!). Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie morskiej energii wiatrowej. Brytyjski rząd jest zdeterminowany, aby być na jednym z czołowych miejsc pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE), bo to oznacza, wzrost liczby miejsc pracy i wzrost gospodarczy. W Polsce jest na odwrót, bo lepiej dotować kopalnie węgla, zamiast "przesunąć" górników do budowy farm wiatraków i elektrowni słonecznych, by powietrze na Śląsku i w Małopolsce było czystsze.

Farmy wiatrowe na morzu będą w stanie spełnić wymaganie wobec Wielkiej Brytanii, by do 2020 roku 10 proc. produkcji energii elektrycznej w było z OZE.

Decyzja o budowie Hornsea Project Two miała zostać ogłoszona 2 miesiące temu, ale została opóźniona z obawy, że hałas przy budowie ogromnej farmy mógłby przeszkadzać morświnom. Brytyjski Departament Środowiska w końcu zaproponował wyznaczenie szerokiej na 36 tys. km kw. transzy na Morzu Północnym, w tym 300 km kw. powierzchni projektowanej farmy wiatrowej jako specjalnego obszaru ochrony morświnów. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...