Projekt solarno-wiatrowy w Australii zamiast węgla

dodano: 2016-10-14 20:38
autor: Anna Sulisz | źródło: Arena/Windlab

wind-solar_au_360px.jpg Kennedy Energy Park - budowany przez australijską firmę Windlab i japońską Eurus Energy w okolicach Hughenden w północnym rejonie australijskiego stanu Queensland - otrzyma grant wart 18 mln dol., aby sfinansować I etap 120-milionowego projektu, który obejmie instalację paneli fotowoltaicznych o mocy 19,2 MW, urządzeń do produkcji energii wiatrowej o mocy 21,6 MW oraz baterie do przechowywania wyprodukowanej energii o pojemności 2MW. W kolejnych etapach projekt może zwiększyć moc do 600 MW z energii słonecznej i 600 MW z wiatru a pojemność baterii zapewnią równowartość "obciążenia podstawowego" północnego Queensland, co stanowi 1/5 energii odnawialnej w Australii.

Kennedy_park_760px.jpg


Tak duży projekt, stanowi znaczący wkład w produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Australii, co w znacznym stopniu zbliża rząd stanu Queensland do wyznaczonego wartości 50 proc. do końca 2030 roku, o czym poinformowano kilka dni wcześniej. 

Prezes firmy ARENA, Ivor Frischknecht określił projekt jako "pionierski" ze względu na jego możliwość zapewnienia wysokiej jakości, niezawodną i tanią moc oraz produkcję energii 24 godziny na dobę. 

- W Kennedy Park Energy po raz pierwszy w Australii w dużej skali, połączono elektrownię solarną z wiatrową oraz możliwością magazynowania wyprodukowanej energii  - powiedział Frischknecht. 


Wiatr będzie wytwarzał energię w ciągu dnia i nocy, a ruchome pochylnie z panelami fotowoltaicznymi wesprą produkcję energii w godzinach szczytu. Dzięki pojemnym akumulatorom, będzie można przechowywać energię wyprodukowaną z obu źródeł, pobierając ją wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna, przez co zwiększa się niezawodność i elastyczność przedsięwzięcia. 

Moc tej nowoczesnej elektrowni solarno-wiatrowej jest porównywalna do obecnie działających w stanie Queensland elektrowni węglowych, takich jak np. elektrownia Tarong lub Stanwell. Rzeczywiście, niektórzy politycy australijscy domagali się budowy kolejnej elektrowni węglowej w tym rejonie, ale dzięki czystej energii z nowo budowanej elektrowni, budowa zanieczyszczającej środowisko, kolejnej elektrowni węglowej już nie jest potrzebne.

Wniosek jest jeden:
Oby tak niektórzy politycy w Polsce podchodzili do sprawy OZE i górnictwa węglowego, to górnicy i mieszkańcy zatrutych Małopolski i Śląska byliby zdrowsi, a energia z OZE byłaby czysta jak łza.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...