Co z polskim perowskitem? Są ogniwa o sprawności 20,3%
dodano: 2016-10-26 19:03 | aktualizacja:
2016-10-26 22:06
autor: Anna Sulisz |
źródło: Science/Stanford Precourt Institute for Energy
Naukowcy z Uniwersytetu Stanford i Oxford University pracują nad ogniwami słonecznymi wykonanymi z kryształu perowskitu, które podczas ostatnich badań, ułożone równolegle osiągnęły sprawność energetyczną 20,3%. Ogniwa wykonane z kryształu perowskitu są znacznie tańsze w produkcji niż te wykonane z ogniw krzemowych. Dla niektórych ogniwa z perowskitu i badania nad nimi są traktowane jako Święty Graal przemysłu solarnego. Oczekuje się, że będą one miały dużo większą wydajność pomimo bardzo cienkiej warstwy pokrywającej ogniwo słoneczne.
Przypomnijmy, że to polski perowskit miał zawojować świat i jakoś dziwnie ślad po tym nieco zaginął. Wszystko, co wydaje się tak dobre w praktyce nie może być super i niekoniecznie się sprawdza w produkcji masowej. Największym problemem kryształów perowskitu jest jego stabilność i trwałość.
Naukowcy z Stanford i Oxford wierzą, że mogą rozwiązać ten problem i stworzyć jeszcze lepszy produkt, zastępując całkowicie kryształy. Naukowcy, opublikowali w najnowszym wydaniu Science, że stworzyli ogniwo słoneczne, w którym kryształy krzemu zastąpiono kryształami perowskitu. Zamiast pokrywania cienką warstwą perowskitu kryształów krzemu w celu zwiększenia wydajności ogniwa, nad czym koncentrowała się większość badaczy, całkowicie zastąpiono kryształy krzemu w ogniwie solarnym kryształami perowskitu.
Kryształy perowskitu mogą być nałożone na cynę lub z inny przewodnik, które są drukowane na szkle lub na plastiku. Tu dwie komórki są ułożone obok siebie, pracują w tandemie w celu wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej.
Możliwość wykorzystania tych materiałów zamiast krzemu oczywiście znacznie zmniejsza koszty produkcji paneli fotowoltaicznych. Trudno uwierzyć, że zespół badawczy był w stanie uzyskać poziom wydajności paneli z perowskitu podobny do tych, które wyprodukowano z kryształów krzemowych, z ich najwyższą wydajnością na poziomie 20,3%.
Oczywiście jest jeszcze kwestia stabilności i trwałości, ale zespół naukowców uważa, że wkrótce sobie z tym poradzą. Powszechnym problemem jest to, że perowskity szybko rozkładają się pod wpływem światła i wilgoci, ale podczas ostatnich testów ogniwa z perowskitu wykazywały dobry poziom stabilności. Wcześniej Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne podał, że uzyskał sprawność ogniw z perowskitu około 20%, choć mówi się o sprawności 30%, a nawet 44%.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.