Co z polskim perowskitem? Są ogniwa o sprawności 20,3%

dodano: 2016-10-26 19:03 | aktualizacja: 2016-10-26 22:06
autor: Anna Sulisz | źródło: Science/Stanford Precourt Institute for Energy

Perskowit_solar_360px.jpg Naukowcy z Uniwersytetu Stanford i Oxford University pracują nad ogniwami słonecznymi wykonanymi z kryształu perowskitu, które podczas ostatnich badań, ułożone równolegle osiągnęły sprawność energetyczną 20,3%. Ogniwa wykonane z kryształu perowskitu są znacznie tańsze w produkcji niż te wykonane z ogniw krzemowych. Dla niektórych ogniwa z perowskitu i badania nad nimi są traktowane jako Święty Graal przemysłu solarnego. Oczekuje się, że będą one miały dużo większą wydajność pomimo bardzo cienkiej warstwy pokrywającej ogniwo słoneczne.

Perskowit_solar_760px.jpg


Przypomnijmy, że to polski perowskit miał zawojować świat i jakoś dziwnie ślad po tym nieco zaginął. Wszystko, co wydaje się tak dobre w praktyce nie może być super i niekoniecznie się sprawdza w produkcji masowej. Największym problemem kryształów perowskitu jest jego stabilność i trwałość.Naukowcy z Stanford i Oxford wierzą, że mogą rozwiązać ten problem i stworzyć jeszcze lepszy produkt, zastępując całkowicie kryształy. Naukowcy, opublikowali w najnowszym wydaniu Science, że stworzyli ogniwo słoneczne, w którym kryształy krzemu zastąpiono kryształami perowskitu. Zamiast pokrywania cienką warstwą perowskitu kryształów krzemu w celu zwiększenia wydajności ogniwa, nad czym koncentrowała się większość badaczy, całkowicie zastąpiono kryształy krzemu w ogniwie solarnym kryształami perowskitu.

Kryształy perowskitu mogą być nałożone na cynę lub z inny przewodnik, które są drukowane na szkle lub na plastiku. Tu dwie komórki są ułożone obok siebie, pracują w tandemie w celu wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. 

Możliwość wykorzystania tych materiałów zamiast krzemu oczywiście znacznie zmniejsza koszty produkcji paneli fotowoltaicznych. Trudno uwierzyć, że zespół badawczy był w stanie uzyskać poziom wydajności paneli z perowskitu podobny do tych, które wyprodukowano z kryształów krzemowych, z ich najwyższą wydajnością na poziomie 20,3%.

Oczywiście jest jeszcze kwestia stabilności i trwałości, ale zespół naukowców uważa, że ​​wkrótce sobie z tym poradzą. Powszechnym problemem jest to, że perowskity szybko rozkładają się pod wpływem światła i wilgoci, ale podczas ostatnich testów ogniwa z perowskitu wykazywały dobry poziom stabilności. Wcześniej Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne  podał, że uzyskał sprawność ogniw z perowskitu około 20%, choć mówi się o sprawności 30%, a nawet 44%.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Quad Fuba DEK 417 LTE

Markowy, poczwórny konwerter Universal LNB Quad Fuba z filtrem LTE....

175 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 139 zł Więcej...