Tesla na dachu - solarna rewolucja wg Muska

dodano: 2016-11-02 17:58
autor: Jakub Sulisz | źródło: Tesla

Solar_roof_musk_360px.jpg Tesla przedstawiła kolejne rozwiązania, które mogą odmienić codzienne życie. Podczas konferencji w Universal Studios w Los Angeles, Elon Musk- szef Tesli i szef SolarCity - Rive zaprezentowali najnowsze propozycje firm. Jednym z kluczowych rozwiązań jest Solar Roof dach solarny, który wygląda jakby był zbudowany ze zwykłych dachówek. Panele fotowoltaiczne w kształcie dachówek to niby nic nowego, bo były prezentowane na wielu targach PV, ale jeśli się bierze za to Tesla to zmienia to sytuację.

tesla_powerwall2_musk_760px.jpg


Ciekawostką jest to, że Elon Musk zadbał, by solarne dachówki były niezauważalnym wykończeniem domów, bo dziennikarze na konferencji nawet nie zwrócili uwagi, że demonstracyjne domy w SolarCity pokryto innowacyjnymi panelami fotowoltaicznymi, które dokładnie imitują tradycyjne pokrycie dachu i to w kilku kolorach. 

To nie wszystko ze strony Elona Muska, bo do kompletu potrzebne były tanie akumulatory nowej generacji. I stworzono Powerwall 2, które mają 2 razy lepsze parametry niż pierwsza generacja akumulatorów, bo Tesla wykorzystała pewne rozwiązania znane z baterii samochodów elektrycznych tej marki, m.in odpowiednio podłączone baterie litowo-jonowe. Mogą one przechowywać 14 kWh energii z szczytową mocą 7 kW. Czas pracy to 10 lat. Może więc spokojnie być wykorzystywany jako dodatkowe źródło energii lub rezerwowy akumulator, który będzie gromadził energię np. z Solar Roof. Tu koszt akumulatora ma być na tyle niski, że będzie osiągalny dla tzw. Kowalskiego - około 5 tys. dol. Podobne rozwiązania za 5,5 tys. euro pokazywały różne firmy, m.in Samsung podczas ostatniej wystawy InterSolar w Monachium.

Projekt ten jest dziełem Tesli, znanej głównie z elektrycznych samochodów i SolarCity, producenta paneli słonecznych, którą Tesla przejmie za 2,6 mld dol. Słoneczne dachówki Solar Roof będą produkowane w fabryce SolarCity w Buffalo. Zapowiedziano, że solarne dachy będą instalowane już w 2017 roku. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...