Farma solarna 0,5 MW w Zakładzie Produkcji Wody w Pilchowie

dodano: 2016-11-15 19:14 | aktualizacja: 2016-11-15 19:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: portalkomunalny.pl/ZWiK Szczecin

Pilchow_farma_PV_360px.jpg Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK Szczecin) wybuduje farmę fotowoltaiczną na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie. Farma będzie mieć moc 0,5 MW i zajmie powierzchnię około 1 ha. Wytworzona energia elektryczna przeznaczona będzie w całości na potrzeby zakładu produkcji wody.

Pilchow_farma_PV_760px.jpg


Całkowity koszt inwestycji oszacowano na nieco ponad 3,1 mln zł. Inwestycję kwotą 2,1 mln zł dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zakończenie inwestycji przewidziano na drugą połowę 2017 r. Budowa farmy w Pilchowie zostanie wsparta środkami Unii Europejskiej.

Wykonawca farmy ZWiK w Pilchowie zostanie wyłoniony w drodze nieograniczonego przetargu. Zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. ZWiK Szczecin zakłada, że proces projektowania i realizacji farmy PV powinien zakończyć się jesienią 2017 r.

Budowa kolejnej, trzeciej już farmy fotowoltaicznej pozwoli Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uzyskać oszczędności z tytułu opłat za energię elektryczną. ZWiK Szczecin od wielu lat stara się ograniczać koszty z tego tytułu. W latach 2014-2015 firma zrealizowała dwie inwestycje farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,95 MW. Oprócz paneli fotowoltaicznych prąd produkowany jest także z biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków. Obecnie około 17 proc. zużywanej przez Spółkę energii pochodzi z własnych źródeł.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD X3 4K

Najnowszy odbiornik marki GigaBlue - tani odbiornik 4K z głowicami...

750 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...