Farma solarna 0,5 MW w Zakładzie Produkcji Wody w Pilchowie

dodano: 2016-11-15 19:14 | aktualizacja: 2016-11-15 19:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: portalkomunalny.pl/ZWiK Szczecin

Pilchow_farma_PV_360px.jpg Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK Szczecin) wybuduje farmę fotowoltaiczną na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie. Farma będzie mieć moc 0,5 MW i zajmie powierzchnię około 1 ha. Wytworzona energia elektryczna przeznaczona będzie w całości na potrzeby zakładu produkcji wody.

Pilchow_farma_PV_760px.jpg


Całkowity koszt inwestycji oszacowano na nieco ponad 3,1 mln zł. Inwestycję kwotą 2,1 mln zł dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zakończenie inwestycji przewidziano na drugą połowę 2017 r. Budowa farmy w Pilchowie zostanie wsparta środkami Unii Europejskiej.

Wykonawca farmy ZWiK w Pilchowie zostanie wyłoniony w drodze nieograniczonego przetargu. Zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. ZWiK Szczecin zakłada, że proces projektowania i realizacji farmy PV powinien zakończyć się jesienią 2017 r.

Budowa kolejnej, trzeciej już farmy fotowoltaicznej pozwoli Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uzyskać oszczędności z tytułu opłat za energię elektryczną. ZWiK Szczecin od wielu lat stara się ograniczać koszty z tego tytułu. W latach 2014-2015 firma zrealizowała dwie inwestycje farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,95 MW. Oprócz paneli fotowoltaicznych prąd produkowany jest także z biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków. Obecnie około 17 proc. zużywanej przez Spółkę energii pochodzi z własnych źródeł.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6934 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem SNR,...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

619 zł Więcej...