Powstanie farma solarna 1GW w Czarnobylu

dodano: 2016-11-23 17:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: en.gclsi.com

czarbobyl_pv_solarkurier_360px.jpg Dwie chińskie firmy CGL-SI (GCL System Integration Technology) i CCEC (China National Complete Engineering Corp) zamierzają zbudować dużą farmę fotowoltaiczną w okolicach Czarnobyla na Ukrainie. W ramach tego chińskiego projektu na Ukrainie miałaby powstać elektrownia słoneczna o mocy 1GW. Jej budowa wg planów miałaby się rozpocząć w 2017 r. 

china_solutions_pv_760px.jpg


Chińczycy chcieliby w ten sposób przyczynić się do pewnego rodzaju rekultywacji terenu wokół miasta Prypeć, który nadal jest skażony i niewykorzystany. Wykorzystanie go akurat do produkcji energii z paneli fotowoltaicznych przyniosłoby dużo korzyści społecznych i ekonomicznych.

Za projekt odpowiedzialna jest CCEC, a GCL-SI ma dostarczyć i zamontować panele PV. Na razie nie podano kosztów budowy 1GW elektrowni słonecznej na Ukrainie. Za budową w tym miejscu przemawiają tanie grunty i to dobrze nasłonecznione co stanowi solidną podstawę dla projektu. Ponadto, pozostałe wyposażenie elektryczne przesyłowe jest gotowe do ponownego użycia.

W kwietniu 1986 r. tuż po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, najbliższe duże ukraińskie miasto Prypeć otoczono zamkniętą strefą o pow. 2600 km kw., która jest prawie niezamieszkała - to idealne miejsce do budowy elektrowni słonecznej. Co prawda poziom promieniowania wokół resztek reaktora nr 4 nadal jest niebezpiecznie wysoki i prawdopodobnie taki pozostanie jeszcze długo. Własnie kończona jest budowa kolejnego „płaszcza"- ogromnej, przesuwnej hali, który przykryje ten reaktor.

Co ciekawe, Chińczycy nie ujawnili dokładnego umiejscowienia tej elektrowni w okolicach Czarnobyla. GCL-SI twierdzi, że na pewno będzie to miejsce „bezpieczne". Panele PV po jakimś czasie też będą już skażone. 

Chiny są producentem paneli fotowoltaicznych - aż 72 proc. światowej produkcji jest chińska. Chiny  to także największy na świecie producent energii odnawialnej ze słońca (43 GW). Rząd chiński ostatnio ogłosiło zamknięcie setek kopalń węglowych i przestawienie gospodarki na produkcję energii ze słońca.

Źródło: gclsi.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...