Małopolska za projektem uchwały antysmogowej

dodano: 2016-12-06 18:30 | aktualizacja: 2016-12-07 10:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: rmf24.pl

kopcenie_malopolska_solarkurier_360px.jpg 6 grudnia 2016 r. Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął bardzo ważny projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski. Nowe przepisy miałyby zakazywać palenia mułu i flotu węglowego w piecach i kominkach w całej Małopolsce, a nie tylko w Krakowie. Uchwała zabrania też montażu tzw. „kopciuchów" i kotłów, które nie spełniają wymagań 5 klasy emisji.

malopolska_krakow_sol_760px.jpg


Zakaz palenia mułów i flotów węglowych ma wejść w życie już w lipcu 2017 roku.

Istotne jest to, że w styczniu 2017 r. uchwała ta musiałaby przejść podczas głosowania w sejmik województwa. Co więcej, od lipca 2017 r. nie będzie można też palić w piecach i kominkach mokrym drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.

- To nasz wspólny sukces. Jednak walka o czyste powietrze w Małopolsce dopiero teraz się rozpoczyna. Przed nami sześć lat wprowadzania tych przepisów w życie i wymiana dziesiątek tysięcy nieekologicznych pieców. To ogromne przedsięwzięcie. Ale w pierwszej kolejności damy głos naszym mieszkańcom. Podczas konsultacji społecznych każdy będzie mógł wypowiedzieć się na temat wprowadzanych przepisów - powiedział marszałek Jacek Krupa.


Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania oraz mieszkańców Krakowa, gdzie 1 września 2019 roku wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

Na zmianę starych pieców węglowych oraz kominków i przejście na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub z pompy ciepła mieszkańcy Krakowa mają jeszcze kilka lat, ale im szybciej tym lepiej.

Na dostosowanie się do nowych przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3 - okres ten może zostać wydłużony do końca 2026 roku.

Oficjalna informacja zarządu województwa mówi:

- W obu przypadkach maksymalna emisja pyłu z kotła przy jego pracy pełną mocą nie może być wyższa niż 40 mg/m³. Natomiast kotły zgodne z ekoprojektem (przepisami unijnymi - przyp. red.) gwarantują dotrzymanie tej samej emisji także w trakcie pracy przy niższym obciążeniu kotła. To ważne, gdyż kocioł rzadko pracuje na pełnej mocy, a przy niższym obciążeniu warunki spalania są gorsze, co powoduje wyższą emisję pyłu. Wymagania ekoprojektu ograniczają również emisję toksycznych tlenków azotu z kotła. Ważny jest fakt, że wymagania ekoprojektu zostały wprowadzone jednolicie dla całej Unii Europejskiej i od 2020 roku obejmą wszystkie kotły dopuszczone do sprzedaży na obszarze UE.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 450 zł Więcej...

Antena Inverto 90 grafit

Antena stalowa, 90cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym. Produkt...

169 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88 4K UHD S2 + IP

Octagon SX88 4K UHD S2 - odchudzona wersja odbiornika UHD...

399 zł Więcej...