5 samochodów elektrycznych godnych uwagi

dodano: 2016-12-06 14:25
autor: Jakub Sulisz/Janusz Sulisz | źródło: solarkurier.pl

BMW i3 W Polsce kupno samochodu elektrycznego wydaje się być pewnego rodzaju nieporozumieniem, bo ani nie ma dopłat, ani obniżki podatków czy VAT-u. Dlatego od czasów socjalizmu do teraz polecane są diesle i to te najbardziej dymiące i trujące powietrze. Potem się można dziwić, że w Krakowie, na Podhalu czy na Śląsku jest najbardziej zanieczyszczone powietrze w ....Europie. Dlatego przeglądnęliśmy oferty dilerów oferujących w Polsce samochody elektryczne, czyli takie które są czysto elektryczne lub mają silniki elektryczne i agregat na benzynę. Czystej hybrydy nie braliśmy pod uwagę! I tak naprawdę to nie ma co kupić w rozsądnej cenie - dlaczego?

samochody elektryczne solrakurier auto hybryda


Wybraliśmy 5 elektrycznych samochodów, które są sprzedawane w Polsce w miarę rozsądnej cenie, nie są hybrydami (jeżdżą tylko na silnikach elektrycznych, a nie na połączeniu napędu spalinowego i elektrycznego) i nie są na etapie rozwoju, choć na koniec zapowiedzieliśmy też kilka samochodów elektrycznych, które mają być w 2017 roku. Warto też poczytać specjalny raport o samochodach elektrycznych.

Polska powinna postawić na samochody elektryczne, na te polskie konstrukcje, ale też znieść opłaty, akcyzy i VAT, nie mówiąc o opłatach parkingowych w centrach miast. To jest nieuniknione, bo inaczej udusimy się we własnym, śmierdzącym dymie z uwielbianego przez rządzących węgla i samochodów diesla. Sytuacja już dawno przestała być śmieszna, bo jeśli władza nie widzi co się dzieje („siedzi w warszawce), że rocznie umiera 45 tys. Polaków z powodu zanieczyszczeń powietrza - toż to ubywa tyle ludzi, ile ma małe miasteczko.

Należy szybko postawić na:
  • OZE (odnawialne źródła energii) - górników z kopalń przekwalifikować i przestawić do prac przy budowie i obsłudze instalacji fotowoltaicznych i morskich farm wiatrowych, bo to pożyją dłużej, a inni powietrze będą mieli świeższe,
  • import i sprzedaż samochodów elektrycznych zasilanych z darmowych stacji, gdzie prąd byłby produkowany z OZE, przy okazji zablokować wjazd do centrum miast dla diesli, a szczególnie dużych ciężarówek,
  • ograniczenie importu starszych niż 8 lat samochodów diesla, włącznie z zapowiedzią kiedy zakaz sprzedaży osobowych diesli w Polsce i kiedy tylko elektryczne (rok 2035?).
Jakie samochody elektryczne wybraliśmy?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...