Google daje 3,5 mld dol. na energię odnawialną

dodano: 2016-12-10 11:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Google blog

wiatrak_100proc_360px.jpg Google postanowiło, że od 2017 roku firma będzie zasilana wyłącznie odnawialnymi źródłami energii (OZE). Wiceprezes ds infrastruktury technicznej, Urs Hölzle, zadeklarował na swoim blogu, że od przyszłego roku 100 proc. energii zasilającej obiekty giganta ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Google już od dawna inwestowało w duże instalacje solarne i farmy wiatrowe.

green_Renewal_google_760px.jpg


Każdego roku ludzie wchodzą na Google biliony razy; co minutę ludzie przesyłają ponad 400 godzin filmów w YouTube. Wszystko to generuje niesamowitą ilość mocy obliczeniowej, a to oznacza straty energii. Inżynierowie potentata przez lata doskonalili centra danych Google, dzięki czemu są o 50 proc. bardziej wydajne niż średnia zużycia energii w przemyśle. Google od lat chwali się, że zaczęło kupować energię ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i walki ze zmianami klimatu.

W 2017 roku Google osiągnie 100 proc. energii odnawialnej dla swoich globalnych operacji, w tym w swoich centrach danych i biurach. Google staje się jedną z pierwszych firm z dużymi, długoterminowymi kontraktami na bezpośredni zakup energii odnawialnej od producentów. Google podpisało pierwszą umowę zakupu całej energii z farmy wiatrowej 114 MW w stanie Iowa już w roku 2010. Dziś Google jest największym na świecie korporacyjnym kupującym energię odnawialną, a zobowiązaniami sięgającymi 2600 MW.

W ciągu ostatnich 6 lat, koszt energii wiatrowej i słonecznej spadł odpowiednio 60 proc. i 80 proc.,udowadniając, że odnawialne źródła energii są coraz tańsze. Aktualnie Google inwestuje w 20 projektów w zakresie energii odnawialnej, które pomagają też lokalnym społecznościom, m.in. Grady County, Rutherford County, region Atacama w Chile czy miejscowości w Szwecji. Inwestycji infrastrukturalne to ponad 3,5 mld dol. na całym świecie, ale około 2/3 z nich jest w Stanach Zjednoczonych. I pomyśleć, że w ostatnim roku, Google zużyło w sumie 5,7 TWh energii, czyli mniej więcej tyle, co jedno olbrzymie miasto.

 

Źródło: blog.google
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

599 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...