Energia z wiatraków w Niemczech i Danii poniżej kosztów

dodano: 2016-12-28 22:06
autor: Jan Borejko | źródło: wysokienapiecie.pl/tvn24bis.pl/

wiatraki_krosno_solarkurier_360px.jpg 26 grudnia 2016 r. padł rekord produkcji energii z wiatraków w Polsce. Według danych PSE - Polskich Sieci Elektroenergetycznych, o godz 20:00 wiatraki dostarczały do systemu 4,9 GW mocy. W Niemczech i Danii przez orkan ceny energii na giełdach spadły w Bożę Narodzenie poniżej zera, czyli dopłacano, by odbiorcy chcieli prąd! W Polsce energia z wiatraków przekroczyła 30 proc. potrzebnej na rynku mocy.

wiatraki_krosno_solarkurier_760px.jpg


Rekordowa energia z wiatru przez orkan

Polska, Dania i Niemcy nie są wyjątkami, bo estoński operator systemu przesyłowego Elering podał, że 26 grudnia farmy wiatrowe w Estonii pracowały z rekordową mocą i dały ponad 26 proc. krajowej produkcji energii.

W Niemczech i Danii elektrownie musiały niejako dopłacać, by ktoś chciał kupić energię - tak dużo było tej produkowanej z wiatru. Ceny w Niemczech wynosiły nawet minus 67 euro. W Danii średnia cena spadła do... minus 6,28 euro za MWh.

W Polsce też dało się odczuć spadek zużycia energii w Bożę Narodzenie z jednoczesnym wzrostem produkcji z wiatraków. Cena energii wyniosła w szczycie 100 zł/MWh i niewiele ponad 70 zł/MWh przy niskim  zapotrzebowaniu. To administracyjna cena minimalna, która nie może być niższa lub nawet ujemna, tak jak w Niemczech.

Wszystko przez nadchodzący nad Polskę z północy orkan „Barbara”, który wywołał na Bałtyku sztorm i porywy wiatru do 120 km/h na północy Polski, a to tam jest połowa polskich wiatraków.

Wiadomo, że w Boże Narodzenie zapotrzebowanie odbiorców na moc jest zwykle bardzo niskie. Wahało się od 19 GW wieczorem do zaledwie 12 GW w nocy. Okazało się więc, że polskie wiatrowe dostarczały nawet 34 proc. zapotrzebowania krajowych odbiorców na energię. To rekordowy wynik w historii Polski.

Elektrownie węglowe niepotrzebne w takiej sytuacji?


W efekcie działania orkanu na rynku znalazło się mało miejsca dla dużych elektrowni węglowych. W drugi dzień świąt dawały one zaledwie 37 proc. energii. To duży problem dla bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego. Orkan mógł doprowadzić do wyłączania części wiatraków ze względów bezpieczeństwa. Do tego, wiatr zrywał linie energetyczne, co doprowadzało do odłączania od prądu tysięcy odbiorców i to przede wszystkim na północy Polski. Mimo takich problemów polski system energetyczny pracował bez zakłóceń. Wiadomo z analiz, że bezpieczny udział wiatru w polskim systemie energetycznym może dojść do maks. 8 - 9 GW mocy zainstalowanej, a obecnie to tylko 6 GW.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

679 zł Więcej...