Od 1.01 zakaz palenia węglem w piecach w Wodzisławiu Śl.

dodano: 2016-12-28 13:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: Wodzisław Śl.

wodzislaw_slaski_360px.jpg Wodzisław Śląski zakazał palenia węglem w piecach w świeżo wybudowanych budynkach, a uchwała wchodzi w życie w już od 1 stycznia 2017 roku. To jedno z pierwszych miejscowości w woj. śląskim, które zdecydowało się wprowadzić tak rygorystyczny zakaz. Należy uspokoić, że na razie dotyczy on wyłącznie nowo-powstających budynków, na terenach gdzie istnieje możliwość przyłączenia się do sieci miejskiej lub gazowej. Wszystkich pozostałych domów ogrzewanych węglem ten zakaz na razie nie dotyczy.

najbrudniejsze_miasta_2016_760px.jpg


– Jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów, dlatego radni podjęli na grudniowej sesji taką uchwałę – wyjaśnia Anna Szweda-Piguła, rzecznik wodzisławskiego magistratu.

– Teraz uchwała jest u wojewody i czeka na ogłoszenie jej w dzienniku ustaw. Po nowym roku powinna już obowiązywać.


Mieszkańcy, którzy budują domy na terenach, gdzie jest możliwość podpięcia się do nitki ciepłowniczej miejskiej lub gazowej muszą zapomnieć o piecu węglowym. Po prostu nie dostaną pozwolenia, nawet gdyby chcieli. Na dzień dzisiejszy to ul. Grodzisko w Wodzisławiu. Niebawem będą tam też kolejne działki do sprzedaży.

W Wodzisławiu Śl. aż 6,5 tys. domów jest opalanych węglem. Uchwała ma związek ze smogiem. Ludzie bowiem palą w piecach różnym świństwem, w tym śmieciami i najtańszym węglem, bo nie stać ich na ten najlepszy węgiel. Na 300 domów skontrolowanych przez straż miejską w Wodzisławiu Śl., połowa była opalana mułem i flotem. Ostatnio strażnicy wystawili 6 mandatów gospodarzom, którzy spalali w piecach śmieci. Każdy kto chce zmienić swoje ogrzewanie na ekologiczne może skorzystać z dotacji miejskiej.

– Na przyszły rok planujemy wykonać 400 modernizacji kotłowni, staramy się o 1,5 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – dodała Anna Szweda-Piguła.

Nad podobnym zakazem zastanawiają się też inne miejscowości na Śląsku i w Małopolsce, bo te dwa te dwa województwa mają największe problemy ze smogiem. Między innymi taki zakaz może być wkrótce wprowadzony w Godowie. Od dawna mówi się, że Śląsk ze smogiem walczy na niby. A Polacy duszą się dzień po dniu... Takie zakazy powinny być powszechne w obu województwach.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...