I.D. BUZZ - elektryczny mikrobus Volkswagena

dodano: 2017-01-11 17:07
autor: Jakub Sulisz | źródło: Volkswagen

Volkswagen ID BUZZ Era samochodów elektrycznych, którą zamierza aktywnie kształtować Volkswagen. Podczas targów motoryzacyjnych w Detroit niemiecki koncern Volkswagen pokazał elektrycznego busa nowej generacji - I.D. BUZZ z 374 KM mocy i 5 s do 100 km/h.

Volkswagen ID BUZZ


I.D. BUZZ.
To bus VW z napędem na 4 koła, z silnikami elektrycznymi przy przedniej i tylnej osi, do tego poruszający się autonomicznie. Pojazd skonstruowano w oparciu o MEB - modułową platformę do budowy samochodów elektrycznych, by zapewniał jak największą przestrzeń potrzebną do wygodnego podróżowania.

Zasięg elektryczny auta wynosi maksymalnie 600 km (według normy NEDC). Energia zasilająca akumulatory modelu I.D. BUZZ jest dostarczana indukcyjnie albo poprzez ładowanie na stacji zasilania prądem. Ładowanie prądem o mocy 150 kW do poziomu 80% pojemności akumulatorów trwa zaledwie 30 minut.
 
Volkswagen I.D. BUZZ

I.D. BUZZ jest także pierwszym busem, który może poruszać się całkowicie autonomicznie. Lekkie naciśnięcie na kierownicę i chowa się ona w tablicy rozdzielczej, a samochód z trybu kierowania ręcznego przechodzi w tryb jazdy automatycznej "I.D. Pilot" (w ofercie ma być dopiero od 2025 roku). Kierowca może wtedy obrócić swój fotel, żeby swobodnie rozmawiać z pasażerami. Laserowe skanery, ultradźwiękowe i radarowe czujniki, kamery Area-View oraz kamera z przodu auta monitorują otoczenie wokół samochodu.

 
Volkswagen I.D. BUZZ

Zmartwimy użytkowników samochodów teraźniejszości. Tu klasyczny kokpit samochodowy nie istnieje. Za pośrednictwem wyświetlacza Head-up AR (Augmented Reality) najważniejsze informacje ukazują się w zasięgu wzroku kierowcy pod postacią trójwymiarowego obrazu i są wirtualnie wyświetlane na drodze przed samochodem. System multimedialny auta czy klimatyzację można obsługiwać za pośrednictwem przenośnego tabletu. Elementy obsługi samochodu potrzebne do tego, by prowadzić auto znajdują się na samej kierownicy. W jej wnętrzu, inaczej niż we współczesnych samochodach, nie ma przycisków. Tu jest touchpad z aktywnymi polami. W ten sposób klasyczna kierownica ustąpiła miejsca wielofunkcyjnej, wirtualnej kierownicy do sterowania pojazdem i jego funkcjami.
 
I.D. BUZZ - elektryczny mikrobus Volkswagena od przodu

Wnętrze tego 8-miejscowego, na razie w pełni studyjnego modelu VW rozplanowano tak funkcjonalnie, jak w żadnym innym samochodzie elektrycznym. Możliwość konfiguracji foteli na różne sposoby oraz interaktywne systemy na pokładzie I.D. BUZZ stwarzają liczne możliwości aranżacji wnętrza. Dzięki rozszerzonej platformie MEB-XL model, którego długość wynosi 4942 mm, szerokość 1976 mm, a wysokość 1963 mm wyróżnia się wnętrzem o wielkości dotąd niespotykanej wśród samochodów tej klasy.  
 
I.D. BUZZ - elektryczny mikrobus Volkswagena z boku

I.D. BUZZ to jeden z najbardziej komfortowych samochodów świata.

Jego rozstaw osi jest niezwykle duży i wynosi 3300 mm. W podłodze pomiędzy osiami znajdują się akumulatory. Obniżają one punkt ciężkości auta czym zapewniają bardzo dobre rozłożenie jego masy. Zawieszenie modelu I.D. BUZZ z amortyzatorami regulowanymi elektronicznie zapewnia komfort typowy dla samochodów wyższych klas. Napęd 4x4 to elektryczne silniki o łącznej mocy systemowej 275 kW/374 KM (po jednym silniku elektrycznym o mocy 150 kW przy przedniej i tylnej osi). Model ten w wersji zaprezentowanej w Detroit potrafi rozpędzić się do 100 km/h w ciągu 5 sekund, a jego prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 160 km/h.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...