Rząd podał listę działań przeciw smogowi

dodano: 2017-01-18 00:34 | aktualizacja: 2017-01-19 11:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: tvn24.pl

smog 17 stycznia 2017 r. rząd zapoznał się z rekomendacjami działań, jakie trzeba podjąć w związku ze smogiem w Polsce. Propozycje przygotował wicepremier Mateusz Morawiecki. Czy one cokolwiek zmienią? Bo przecież od 20 lat było wiadomo, że smog jest! Tylko teraz został nagle nagłośniony, bo taka jest moda... medialna.
 


smog


Proponowane zmiany rządowe przeciwdziałające smogowi:
- obniżka cen energii elektrycznej w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania,
- wprowadzenie norm jakości dla węgla i pieców węglowych,
- zwolnienie samochodów elektrycznych z akcyzy,

Niestety nie wskazano, kiedy poszczególne zmiany zostaną wprowadzone, a powinny być wprowadzone natychmiast, bo inaczej polskie społeczeństwo dosłownie udusi się. Co prawda Komitet Ekonomicznego Rady Ministrów zarekomendował rządowi maksymalne przyspieszenie prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na węgiel. Rozporządzenie w tej sprawie powinno zostać przyjęte najpóźniej do końca kwietnia 2017 r.  Zacznie obowiązywać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018.

Normy dla węgla
Należy pilne wprowadzić rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych, które powinno zostać przyjęte jeszcze w I kwartale 2017 r., po wprowadzeniu zmian do ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw.

Budynki podłączać do sieci ciepłowniczej
Rząd przychylił się też do pomysłu wprowadzenia wymogu stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich, o ile nie dysponują efektywnym źródłem ciepła. Proces ma się odbywać „w taki sposób, aby minimalizować związane z tym koszty". Czyli nie wiadomo co i kiedy - ogólniki!

Obniżki cen energii elektrycznej
Wśród rekomendacji jest zapewnienie obniżonych stawek za energię elektryczną w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania. Ma to nastąpić przez zmiany w przepisach prawa energetycznego oraz budowlanego. Ma to na celu zachęcenie do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych.

Rozwój stacji pomiarowych
Rozwój sieci stacji pomiarowych powinien umożliwić lokalizację źródeł zanieczyszczeń oraz skuteczniejsze zwalczanie szkodliwych praktyk w użytkowaniu kotłów oraz instalacji przemysłowych. Zaleca się wprowadzenie obowiązku dokumentowania jakości spalin przez stacje kontroli pojazdów oraz wymogu badania spalin w trakcie kontroli drogowej.

Szybsza wymiana starych kotłów i termoizolacja
Zalecono też włączenie służb opieki społecznej w działania na rzecz wsparcia wymiany kotłów oraz termomodernizacji budynków osób ubogich. Mowa tu jest tzw. „ubóstwie energetycznym”.

Ekologiczny transport
Zmiana mechanizmów podatkowych w celu wprowadzenia zachęt dla transportu niskoemisyjnego. Spodziewać się należy wprowadzenia niskiej stawki akcyzy dla samochodów hybrydowych i zwolnienia z podatku akcyzowego samochodów elektrycznych.

Reszta to biurokratyczny bełkot obliczony na to, że trzeba mówić, badać, planować, szeroko konsultować, rozważać, edukować i wspierać, co oznacza, że przeciętny Kowalski tego nie odczuje, a co więcej dalej będzie palił tym czym pali, bo go po prostu nie będzie stać na żadne zmiany. A wystarczy po prostu teraz sprawdzić, kto, gdzie kopci i natychmiast oferować zastępstwa: gaz, pompa ciepła, elektryczne ogrzewanie lub centralne ogrzewanie z sieci ciepłowniczej, oby nie węgiel.

Czyli rząd musi się zmierzyć z tym, z czym kiedyś zmierzyła się premier Wielkiej Brytanii, Thatcher lub rząd chiński teraz. Chodzi o temat górnictwa i niezadowolenia górników, gdy spadnie zainteresowanie węglem, a skoro Chińczycy likwidują setki kopalń i przechodzą na fotowoltaikę i wiatraki to coś w tym jest.

Czego zabrakło w planach rządu?
- zniesienia jakichkolwiek opłat dla samochodów elektrycznych, w tym VAT-u.
- zakaz wjeżdżania dużych samochodów ciężarowych do centrów miast, gdzie jest smog z organizacją redystrybucji towarów po mieście przy pomocy małych samochodów dostawczych (tak jest we Francji).
- podwyżka opłat za paliwo diesla i samochody diesla nie spełniających odpowiednich norm, włącznie z natychmiastowym zakazem sprowadzania aut tego typu od 2018 roku.
- nastawić gospodarkę na transport elektryczny, hybrydowy i wodorowy.
- przewozić koleją zagraniczne TIR-y tranzytowe między granicami wschodnią i zachodnią oraz południową i północną - zmniejszyłby się ruch na drogach (wzorem Szwajcaria).
- wprowadzenie w życie zgazowania węgla i obniżenie cen lepszej jakości węgla - innowacyjność jest wskazana i powinna być dotowana.
- zaprzestanie blokowania OZE przez doliczanie dodatkowych opłat do rachunków za energię elektryczną i brak zwrotu pieniędzy za nadprodukcję, trzeba tu przyjąć zasadę: czyste powietrze jest ważniejsze niż pieniądze.
- faktyczne wsparcie bezzwrotnymi dotacjami dla domowych instalacji fotowoltaicznych, które dawałyby energię dla pomp ciepła.
- możliwość odsprzedaży prądu z domowej instalacji OZE sąsiadom.
- plan przestawienia się z węgla na tańszy gaz i energię elektryczną z OZE, przy szczególnym nacisku na przydomowe instalacje - podglądnąć działania Chin nie zaszkodzi.
- wsparcie rządu dla budowy metra w Krakowie.
- nacisk na szybką poprawę powietrza w najbardziej zagrożonych miejscowościach: Skała, Zakopane, Żywiec, Rybnik, a nie mówienie, że najważniejszy jest smog w... Warszawie (a co by było, gdyby smogu tam nie było? nikt by o tym nie mówił).
- zakaz pobierania opłat od powietrza w miejscowościach, gdzie jest dużo turystów, a gdzie faktycznie jest smog. 
- wykreślenie z nazwy miejscowości słowa Zdrój jeśli nie są spełnione normy dla powietrza.
- edukacja władz samorządowych, które nie są świadome zagrożeń i od lat lekceważyły smog uważając, że to chwilowy problem.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...