„Bezemisyjny transport publiczny”, czyli 1000 elektrobusów w miastach

dodano: 2017-01-26 17:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

solaris_urbino_electric_360px.jpg Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza mocniej zaangażować się w rozwój elektromobilności w polskich miastach. Program firmowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) nazwano „Bezemisyjny transport publiczny”. – Dzięki programowi na ulice polskich miast może wyjechać 1000 nowoczesnych autobusów – powiedział minister Jarosław Gowin.

bus_energetyczny_760px.jpgCelem programu jest wdrożenie innowacji dotyczących elektromobilności w ramach partnerstwa innowacyjnego.
To nowy tryb, niestosowany dotychczas w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów w oparciu o potrzeby zgłaszane przez polskie miasta.

Deklarację wstępnego udziału w programie złożyło 21 miast oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy.

1000 elektrycznych autobusów w miastach

Konsorcja, wśród których mogą znaleźć się zarówno instytucje naukowe, jak i producenci z sektora prywatnego, mogą liczyć na 100 mln zł na realizację projektów. NCBR prowadzi obecnie rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat ewentualnego dodatkowego wsparcia finansowego. Ministerstwo szacuje, że transakcje zrealizowane w ramach programu „Bezemisyjny transport publiczny” osiągną nawet 1 mld zł – a do miast może trafić do 1000 pojazdów. Pierwsze autobusy wyprodukowane według założeń programu miałyby pojawić się na ulicach za 2 lata. NCBR planuje uruchomić program dla stworzenia infrastruktury do ładowania elektrycznych autobusów. Na luty zaplanowanie podpisanie listu intencyjnego o współpracy instytucji rządowych z miastami, które stawiają na rozwój elektromobilności.

- Jestem przekonany, że jeszcze w tej kadencji, czyli za naszych rządów, pierwsze autobusy elektryczne w polskich miastach mogą zacząć kursować regularnie. Nie na zasadzie prototypu, ale jako stałe linie autobusowe – powiedział minister Jarosław Gowin.


W ramach stałych linii miejskich elektryczne autobusy kursują już w Warszawie, Jaworznie i Krakowie.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...