„Bezemisyjny transport publiczny”, czyli 1000 elektrobusów w miastach

dodano: 2017-01-26 17:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

solaris_urbino_electric_360px.jpg Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza mocniej zaangażować się w rozwój elektromobilności w polskich miastach. Program firmowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) nazwano „Bezemisyjny transport publiczny”. – Dzięki programowi na ulice polskich miast może wyjechać 1000 nowoczesnych autobusów – powiedział minister Jarosław Gowin.

bus_energetyczny_760px.jpgCelem programu jest wdrożenie innowacji dotyczących elektromobilności w ramach partnerstwa innowacyjnego.
To nowy tryb, niestosowany dotychczas w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów w oparciu o potrzeby zgłaszane przez polskie miasta.

Deklarację wstępnego udziału w programie złożyło 21 miast oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy.

1000 elektrycznych autobusów w miastach

Konsorcja, wśród których mogą znaleźć się zarówno instytucje naukowe, jak i producenci z sektora prywatnego, mogą liczyć na 100 mln zł na realizację projektów. NCBR prowadzi obecnie rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat ewentualnego dodatkowego wsparcia finansowego. Ministerstwo szacuje, że transakcje zrealizowane w ramach programu „Bezemisyjny transport publiczny” osiągną nawet 1 mld zł – a do miast może trafić do 1000 pojazdów. Pierwsze autobusy wyprodukowane według założeń programu miałyby pojawić się na ulicach za 2 lata. NCBR planuje uruchomić program dla stworzenia infrastruktury do ładowania elektrycznych autobusów. Na luty zaplanowanie podpisanie listu intencyjnego o współpracy instytucji rządowych z miastami, które stawiają na rozwój elektromobilności.

- Jestem przekonany, że jeszcze w tej kadencji, czyli za naszych rządów, pierwsze autobusy elektryczne w polskich miastach mogą zacząć kursować regularnie. Nie na zasadzie prototypu, ale jako stałe linie autobusowe – powiedział minister Jarosław Gowin.


W ramach stałych linii miejskich elektryczne autobusy kursują już w Warszawie, Jaworznie i Krakowie.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...