Antysmogowe przepisy przejściowe dla Krakowa

dodano: 2017-02-08 17:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: malopolska.pl

uchwala_antysmogowa_360px.jpg Do końca lutego powstanie projekt uchwały, która wprowadzi w Krakowie tzw. przepisy przejściowe, zakazujące stosowania niskiej jakości paliw stałych do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem (do 1 września 2019 roku). O takie czasowe rozwiązanie w liście do marszałka województwa wystąpił prezydent Krakowa.

smog_krakow_760px.jpg


Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy zaczną obowiązywać w Krakowie tak, jak w całym województwie – już od 1 lipca 2017 r.

- Podzielamy obawy prezydenta Krakowa, że projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie. Wiązaliśmy z tym dokumentem duże nadzieje na rozwiązanie problemów Krakowa, ale projekt nadal dopuszcza stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla – mówi  marszałek Jacek Krupa.

 – Dlatego sami musimy podjąć zdecydowane kroki, jakość powietrza w Krakowie jeszcze nigdy nie była tak dramatycznie zła – dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak.


Zaledwie tydzień temu stężenie szkodliwych pyłów przekroczyło poziom 300 mikrogramów i Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie po raz pierwszy wprowadził III (najwyższy) stopień alarmowy.

Nowa uchwała miałaby wprowadzić na terenie Krakowa zakaz stosowania niskiej jakości paliw – mułów, flotokoncentratów i tzw. ekomiałów od 1 lipca br. Takie rozwiązanie daje nadzieję na znaczną poprawę jakości powietrza w Krakowie już w kolejnym sezonie grzewczym. Całkowity zakaz palenia węglem i drewnem zacznie tu obowiązywać od 1 września 2019 r. – choć pierwotny termin zaproponowany przez władze Małopolski był wcześniejszy o rok. W trakcie konsultacji społecznych został on zmieniony na prośbę miasta Krakowa.

Również od 1 lipca br. w całej Małopolsce nie będzie już można używać niskiej jakości paliw stałych – takie regulacje wprowadziła przyjęta 23 stycznia br. uchwała antysmogowa dla całego województwa.

Jak mówi wicemarszałek Wojciech Kozak, prace nad nowymi, przejściowymi przepisami dla Krakowa już się rozpoczęły.

- Projekt uchwały powstanie do końca lutego, a w marcu planujemy ruszyć z konsultacjami społecznymi. Zaprosimy do dyskusji mieszkańców, organizacje pozarządowe, naukowców, lekarzy – wszystkich, którym poprawa jakości powietrza leży na sercu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec kwietnia uchwałę będzie głosował sejmik – mówi wicemarszałek.


Przypomnijmy – Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął do tej pory dwie uchwały antysmogowe. Przepisy dla Krakowa zostały uchwalone w styczniu 2016 r. i wprowadzają całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w kotłach, kominkach i piecach od 1 września 2019 r.

Druga uchwała, dotycząca pozostałego obszaru Małopolski, została uchwalona 23 stycznia br. Wprowadza zakaz stosowania niskiej jakości paliw stałych już od 1 lipca br. oraz zobowiązuje mieszkańców do wymiany kotłów na te spełniające najwyższe unijne normy (tzw. wymagania ekoprojektu). Najgorsze piece (tzw. kopciuchy) mają zniknąć z Małopolski do 2023 r., a właściciele kotłów 3 lub 4 klasy musza je wymienić do 2026 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...