Instalacja fotowoltaiczna w oczyszczalni ścieków w Rzeszowie

dodano: 2017-02-19 13:14
autor: Jerzy Kruczek | źródło: mpwik.rzeszow.pl

fotowoltaika_rzeszow_sk_360px.jpg 115 mln zł ma kosztować budowa suszarni osadów, modernizacja oczyszczalni ścieków w Rzeszowie oraz budowa farmy fotowoltaicznej 1 MW na działce o powierzchni 2 ha. Z 115 mln zł ponad 56 mln zł stanowi dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko. Wytwarzana energia elektryczna o mocy 1 MW będzie w całości wykorzystywana przez MPWiK w Rzeszowie.

MPWiK_rzeszow_solarkurier_760px.jpg


Oczyszczalnia Ścieków w Rzeszowie jest producentem zielonej energii, którą wykorzystuje na własne potrzeby. W zależności od ilości produkowanego biogazu może wyprodukować rocznie 4200 do 5000 MWh energii zielonej. Zaspakaja to zapotrzebowanie rzędu 50 – 70 proc.% energii elektrycznej. W sezonie letnim zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną między innymi ze względu na konieczność dostarczania większej ilości tlenu do komór napowietrzania. W związku z rozbudową części biologicznej jaka miała miejsce, oraz modernizacją części osadowej w znacznym stopniu zwiększa się ilość urządzeń zasilanych energią elektryczną.

Budowa farmy fotowoltaicznej umożliwia rozwiązanie problemu deficytu energii zielonej. Inwestycja w tego rodzaju urządzenia do produkcji energii zielonej jest tym bardziej uzasadniona, iż MPWiK w Rzeszowie posiada odpowiedni teren, ponadto koszty eksploatacji, obsługi i serwisów są dużo mniejsze niż w przypadku kogeneratorów.  Sposób rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych pozwoli na wykorzystanie produkowanej energii w godzinach szczytu energetycznego, jednocześnie można gromadzić zapas biogazu na pracę kogeneratorów w godzinach, w których instalacja fotowoltaiczna nie pracuje.

Moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 1 MW.   
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap HDR1000 plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

770 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 699 zł Więcej...

Miernik Openbox TSC-200 Combo HEVC

Półprofesjonalny wielofunkcyjny miernik combo gotowy do pomiarów sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

1 699 zł Więcej...