Rusza konkurs na polski samochód elektryczny [wideo]

dodano: 2017-03-07 13:27
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ME

michal_kurtyka_me_360px.jpg ElectroMobility Poland SA i Ministerstwo Energii ogłosiły na stadionie PGE Narodowym konkurs na samochód elektryczny, który ruszy 13.03.2017. Celem jest wybór 5 najlepszych, polskich koncepcji miejskiego pojazdu elektrycznego, który miałby być wyprodukowany w Polsce w celach komercyjnych i pojawić się na polskich drogach w 2018 roku.

Rozwijamy_elektromobilnosc_760px.jpg


W projekt zaangażowały się cztery firmy energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea, podpisały umowy i powołały do życia w październiku 2016 roku  spółkę ElectroMobility Poland. Każda z firm objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego, który wynosi 10 mln zł.

W wielkim skrócie miałby to być mały samochód o długości 3,7 m, który na jednym ładowaniu powinien przejechać maks. 250 km.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że mały, miejski samochód elektryczny, produkowany w Polsce i oparty na polskiej myśli technicznej to dla polskiego rynku motoryzacyjnego wyzwanie.

- Jako Ministerstwo Energii wspieramy rozwój elektromobilności w Polsce, tworzymy warunki do tego, żeby polscy przedsiębiorcy działający w tym sektorze mogli z powodzeniem konkurować z europejskimi. Oczywiście to czy taki pojazd będzie w Polsce produkowany ostatecznie zweryfikuje rynek. Pewne jest, że to wyzwanie musimy i chcemy podjąć. Jestem przekonany, że nasze przedsięwzięcie odniesie sukces

- przekonywał Minister Krzysztof Tchórzewski.


Wiceminister Energii Michał Kurtyka zaprezentował podażową stronę Planu rozwoju Elektromobilności.

- Rewolucja na rynku pojazdów, której jesteśmy świadkami to szansa dla nowych podmiotów na rzucenie rękawicy dużym firmom. Mamy przykłady, że jest to możliwe - podkreślił Minister Kurtyka.

- Opracowaliśmy w ME pakiet rozwiązań, który ma pomóc polskim firmom zbudować swoją pozycję na rynku, którego ramy dopiero się budują - dodał. 


13 marca 2017 r. wystartuje otwarty konkurs, który wyłoni 5. laureatów projektu karoserii polskiego e-samochodu. Zwycięskie koncepcje stanowić będą podstawę do produkcji prototypów. Zgłoszenia będzie można składać przez stronę internetową www.emobilitypoland.pl

- Adresatami konkursu są osoby zawodowo zajmujące się szeroko rozumianym projektowaniem lub designem

- powiedział Krzysztof Kowalczyk, dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland

- Projekty nowoczesnego, miejskiego samochodu ekologicznego powinny z jednej strony uwzględniać najnowsze trendy stylizacyjno-konstrukcyjne oraz wpisywać się w koncepcję zintegrowanej komunikacji miejskiej, a jednocześnie oczekujemy, że zgłoszenia konkursowe będą uwzględniać specyfikę potrzeb polskich odbiorców.

Plan w kierunku polskiego samochodu elektrycznego:

1. Konkurs na karoserię (połowa roku 2017) - profesjonalne jury wyłoni 5 wizualizacji, które posłużą do budowy prototypu. Każdy z 5 laureatów otrzyma po 50 tys. zł nagrody. 

2. Konkurs na prototyp (wiosna 2018) - na podstawie 5 zwycięskich koncepcji, z pierwszego etapu kolejny konkurs wyłoni jeżdżące prototypy, a każdy spełniający minimalne wymagania otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł. 

3. Krótka seria i homologacja (2018+) - uzyskanie homologacji, wyprodukowanie i przetestowanie krótkich serii pojazdów. Najlepiej ocenione pojazdy przejdą procedurę homologacyjną i będą wyprodukowane w krótkiej serii (do 100 sztuk łącznie).

4. Produkcja seryjna - wybór modelu, który będzie przedmiotem komercjalizacji oraz rozpoczęcie produkcji. 

Na etapie jeżdżących prototypów na najlepszy projekt mają głosować wszyscy Polacy.

- Chcielibyśmy w ten sposób poznać gusta i oczekiwania Polaków w odniesieniu do auta miejskiego, którym chcieliby się poruczać w niedalekiej przyszłości

- tłumaczy zamiary Minister Tchórzewski. 


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...