Rusza konkurs na polski samochód elektryczny [wideo]

dodano: 2017-03-07 13:27
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ME

michal_kurtyka_me_360px.jpg ElectroMobility Poland SA i Ministerstwo Energii ogłosiły na stadionie PGE Narodowym konkurs na samochód elektryczny, który ruszy 13.03.2017. Celem jest wybór 5 najlepszych, polskich koncepcji miejskiego pojazdu elektrycznego, który miałby być wyprodukowany w Polsce w celach komercyjnych i pojawić się na polskich drogach w 2018 roku.

Rozwijamy_elektromobilnosc_760px.jpg


W projekt zaangażowały się cztery firmy energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea, podpisały umowy i powołały do życia w październiku 2016 roku  spółkę ElectroMobility Poland. Każda z firm objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego, który wynosi 10 mln zł.

W wielkim skrócie miałby to być mały samochód o długości 3,7 m, który na jednym ładowaniu powinien przejechać maks. 250 km.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że mały, miejski samochód elektryczny, produkowany w Polsce i oparty na polskiej myśli technicznej to dla polskiego rynku motoryzacyjnego wyzwanie.

- Jako Ministerstwo Energii wspieramy rozwój elektromobilności w Polsce, tworzymy warunki do tego, żeby polscy przedsiębiorcy działający w tym sektorze mogli z powodzeniem konkurować z europejskimi. Oczywiście to czy taki pojazd będzie w Polsce produkowany ostatecznie zweryfikuje rynek. Pewne jest, że to wyzwanie musimy i chcemy podjąć. Jestem przekonany, że nasze przedsięwzięcie odniesie sukces

- przekonywał Minister Krzysztof Tchórzewski.


Wiceminister Energii Michał Kurtyka zaprezentował podażową stronę Planu rozwoju Elektromobilności.

- Rewolucja na rynku pojazdów, której jesteśmy świadkami to szansa dla nowych podmiotów na rzucenie rękawicy dużym firmom. Mamy przykłady, że jest to możliwe - podkreślił Minister Kurtyka.

- Opracowaliśmy w ME pakiet rozwiązań, który ma pomóc polskim firmom zbudować swoją pozycję na rynku, którego ramy dopiero się budują - dodał. 


13 marca 2017 r. wystartuje otwarty konkurs, który wyłoni 5. laureatów projektu karoserii polskiego e-samochodu. Zwycięskie koncepcje stanowić będą podstawę do produkcji prototypów. Zgłoszenia będzie można składać przez stronę internetową www.emobilitypoland.pl

- Adresatami konkursu są osoby zawodowo zajmujące się szeroko rozumianym projektowaniem lub designem

- powiedział Krzysztof Kowalczyk, dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland

- Projekty nowoczesnego, miejskiego samochodu ekologicznego powinny z jednej strony uwzględniać najnowsze trendy stylizacyjno-konstrukcyjne oraz wpisywać się w koncepcję zintegrowanej komunikacji miejskiej, a jednocześnie oczekujemy, że zgłoszenia konkursowe będą uwzględniać specyfikę potrzeb polskich odbiorców.

Plan w kierunku polskiego samochodu elektrycznego:

1. Konkurs na karoserię (połowa roku 2017) - profesjonalne jury wyłoni 5 wizualizacji, które posłużą do budowy prototypu. Każdy z 5 laureatów otrzyma po 50 tys. zł nagrody. 

2. Konkurs na prototyp (wiosna 2018) - na podstawie 5 zwycięskich koncepcji, z pierwszego etapu kolejny konkurs wyłoni jeżdżące prototypy, a każdy spełniający minimalne wymagania otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł. 

3. Krótka seria i homologacja (2018+) - uzyskanie homologacji, wyprodukowanie i przetestowanie krótkich serii pojazdów. Najlepiej ocenione pojazdy przejdą procedurę homologacyjną i będą wyprodukowane w krótkiej serii (do 100 sztuk łącznie).

4. Produkcja seryjna - wybór modelu, który będzie przedmiotem komercjalizacji oraz rozpoczęcie produkcji. 

Na etapie jeżdżących prototypów na najlepszy projekt mają głosować wszyscy Polacy.

- Chcielibyśmy w ten sposób poznać gusta i oczekiwania Polaków w odniesieniu do auta miejskiego, którym chcieliby się poruczać w niedalekiej przyszłości

- tłumaczy zamiary Minister Tchórzewski. 


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...