Francja: prawo dla instalacji OZE na własny użytek

dodano: 2017-03-12 16:31 | aktualizacja: 2017-03-13 13:57
autor: AS | źródło: france24

france_flaga_360px.jpg Francuski parlament zatwierdził prawo regulujące instalację indywidualnych systemów energii odnawialnej. Nowe ustawodawstwo zapewni jasne zasady regulujące podłączenia do sieci tych instalacji. Francuski rząd planuje również wspierać wewnętrzne zużycie poprzez specjalne programy rabatowe. 

royal_france_solar_760px.jpg


Francuski Senat w końcu przyjął projekt ustawy, która reguluje instalację systemów energii odnawialnej montowanych na budynkach prywatnych dla własnego użytku. Francuskie Ministerstwo Środowiska, Energii i Morza poinformowało, że nowe przepisy wejdą w życie „wkrótce". Przed tym rozporządzeniem, projekty energii odnawialnej na własny użytek były bardzo ograniczone ze względu na brak jasnych zasad i niski zwrot z inwestycji.

Nowe rozporządzenie zmusza operatora sieci RTE, aby ułatwił proces instalacji systemów tzw. dla własnego użytku, zarówno dla projektów indywidualnych i zbiorowych. Ponadto francuski regulator sieci energetycznych (CRE) ma za zadanie ustalić konkretną opłatę dla tych instalacji. Minister energetyki Ségolène Royal powiedziała, że niższy poziom tych opłat jest związany z niższymi kosztami w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii elektrycznej dla operatora sieci. Rząd w Paryżu podkreślił, że nowe zasady będą bezpośrednio dotyczyć około 5000 operatorów systemów energii odnawialnej, które już produkują energię na własny użytek.

Francuskie stowarzyszenie SER Soler ujawniło, że dzięki nowemu rozporządzeniu będzie można ustalić niższe stawki opłat dla konsumentów, którzy są właścicielami systemów OZE zainstalowanych dla produkcji prądu na własny użytek o pojemności do 100 kW. Stowarzyszenie potwierdziło, że nowe przepisy zwolnią operatorów elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW z opłat CSPE, opłaty te są doliczane do rachunków za energię elektryczną dla klientów końcowych w celu zgromadzenia funduszy na OZE, oraz z innych podatków lokalnych doliczanych do rachunków np. za zużycie energii elektrycznej zużywanej w miejscu, gdzie energia elektryczna jest wytwarzana.

Ponadto SER Soler powiedział, że rząd francuski przygotowuje nowy dekret w sprawie taryf dla PV, które obejmowałyby rabaty dla energii wytwarzanej ze systemów fotowoltaicznych o mocy do 100 kW zainstalowanej na pokrycie własnego zużycia. Dla systemów fotowoltaicznych o mocy do 3 kW suma rabatów, które byłyby wypłacana przez okres 5 lat, może osiągnąć sumę około 800 euro. To wystarczy, by pokryć ponad 25 proc. wartości inwestycji. 

Według najnowszych statystyk opublikowanych przez francuskie Ministerstwo Środowiska, Energii i Morza, we Francji jest podłączonych do sieci około 2488 MW systemów fotowoltaicznych o mocy do 100 kW. Systemy fotowoltaiczne o mocach od 36 kW do 100 kW stanowią około 903 MW, podczas gdy systemy o powierzchni od 9 kW do 36 kW osiągnęły łączną moc 422 MW. Systemy fotowoltaiczne do 3 kW i systemy o mocy 3 kW i 9 kW wyniosły ogółem odpowiednio 399 MW i 764 MW
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...