TenneT - zielona wyspa na Morzu Północnym

dodano: 2017-04-02 19:02 | aktualizacja: 2017-04-03 21:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: tennet.eu

Tenne_T_solark_360px.jpg Na Morzu Północnym w miejscu ławicy Dogger (znana jest legenda o Doggerlandzie, lądzie który został zalany przed wiekami) kosztem 1,1 mld funtów ma powstać ogromna sztuczna wyspa o pow. 6,5 kmdla pozyskiwania zielonej energii. Wokół niej miałyby stać farmy wiatrowe, a na niej elektrownie fotowoltaiczne, które do 2050 r. miałyby dostarczać Europie energię elektryczną o gigantycznej mocy 100 tys. MW.

Tenne_T_solark_760px.jpg


Za tym projektem stoją zachodni ope­ra­to­rzy sieci ener­ge­tycz­nych oraz rządy Bel­gii, Danii, Ho­lan­dii, Nie­miec, Nor­we­gii i Wiel­kiej Bry­ta­nii, czyli wszystkich krajów nad Morzem Północnym. Planowana jest bu­do­wa mor­skiej plat­for­my z wiatrakami i instalacjami PV, za­opa­trującej zrzeszone kraje w czystą energię z wiatru i słońca.

Ła­wi­ca Dog­ger, położona jest około 100 km od wschod­nie­go wy­brze­ża Wiel­kiej Bry­ta­nii. Położenie jest idealne z kilku powodów: jest prawie środku Morza Północnego, jest tam ławica, której mielizna przeszkadza w połowach i nieźle wieje tam wiatr. Ma tam sta­nąć kilka ty­się­cy wiatraków, które mogłyby dawać mocy do 100 tys. MW. Nie podano jak duża byłaby instalacja farmy fotowoltaicznej. Sztuczna wyspa na środku Morza Północnego byłaby bazą dla obsługi i magazynem części.

 Tysiące wiatraków i pa­ne­li PV miałyby dać tani i do tego ekologiczny prąd dla 80 mln domów w Eu­ro­pie. Prawdopodobnie Unia Eu­ro­pej­ska będzie dotować ten projekt swoimi dotacjami ekologicznymi.

 

Źródło: tennet.eu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 890 zł Więcej...