TenneT - zielona wyspa na Morzu Północnym

dodano: 2017-04-02 19:02 | aktualizacja: 2017-04-03 21:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: tennet.eu

Tenne_T_solark_360px.jpg Na Morzu Północnym w miejscu ławicy Dogger (znana jest legenda o Doggerlandzie, lądzie który został zalany przed wiekami) kosztem 1,1 mld funtów ma powstać ogromna sztuczna wyspa o pow. 6,5 kmdla pozyskiwania zielonej energii. Wokół niej miałyby stać farmy wiatrowe, a na niej elektrownie fotowoltaiczne, które do 2050 r. miałyby dostarczać Europie energię elektryczną o gigantycznej mocy 100 tys. MW.

Tenne_T_solark_760px.jpg


Za tym projektem stoją zachodni ope­ra­to­rzy sieci ener­ge­tycz­nych oraz rządy Bel­gii, Danii, Ho­lan­dii, Nie­miec, Nor­we­gii i Wiel­kiej Bry­ta­nii, czyli wszystkich krajów nad Morzem Północnym. Planowana jest bu­do­wa mor­skiej plat­for­my z wiatrakami i instalacjami PV, za­opa­trującej zrzeszone kraje w czystą energię z wiatru i słońca.

Ła­wi­ca Dog­ger, położona jest około 100 km od wschod­nie­go wy­brze­ża Wiel­kiej Bry­ta­nii. Położenie jest idealne z kilku powodów: jest prawie środku Morza Północnego, jest tam ławica, której mielizna przeszkadza w połowach i nieźle wieje tam wiatr. Ma tam sta­nąć kilka ty­się­cy wiatraków, które mogłyby dawać mocy do 100 tys. MW. Nie podano jak duża byłaby instalacja farmy fotowoltaicznej. Sztuczna wyspa na środku Morza Północnego byłaby bazą dla obsługi i magazynem części.

 Tysiące wiatraków i pa­ne­li PV miałyby dać tani i do tego ekologiczny prąd dla 80 mln domów w Eu­ro­pie. Prawdopodobnie Unia Eu­ro­pej­ska będzie dotować ten projekt swoimi dotacjami ekologicznymi.

 

Źródło: tennet.eu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...