Polska: elektryczne auta z zerową stawką akcyzy

dodano: 2017-04-27 15:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: Ministerstwo Energii

Fabryki Samochodów Elektrycznych FSE 01 Rozwój elektromobilności oraz stosowanie paliw LNG i CNG, to mają być skutki rządowego projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który skierowano do konsultacji społecznych i międzyresortowych. W ustawie zapisano, że przy zakupie samochodu elektrycznego będzie można liczyć na niższą akcyzę. Elektryczne auta będą mogły jeździć buspasami i parkować za darmo na płatnych parkingach.

elektryczne_auto_solarkurier_760px.jpg


Istotne jest to, że zapowiadane przepisy miałyby wprowadzić zmiany do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym ustanawiające zerową stawkę akcyzy na pojazdy elektryczne.

Zmiana ta ma korzystnie wpłynąć na wzrost użytkowania samochodów elektrycznych, co pozwoli osiągnąć zakładane cele w zakresie rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i odpowiedniej infrastruktury. Co bardzo ważne, nowy projekt ustawy przewiduje dokonanie wyższego odpisu z tytułu zużycia pojazdu w przypadku firm.

W ogólnodostępnym punkcie ładowania właściciel elektrycznego auta lub motocykla będzie mógł wybrać dostawcę usługi ładowania, u którego będzie miał abonament lub będzie mógł wykupić usługę jednorazowo.

Projekt ten ambitnie zakłada, że do 2025 roku 50 proc. samochodów centralnej administracji publicznej będzie elektryczna. Jednostki samorządu terytorialnego będą miały w 2025 roku 30 proc. takich pojazdów.

Zdaniem wiceministra Kurtyki rozwój tego sektora dostarczy także impulsu do rozwoju polskiego przemysłu samochodowego: 

– Nowe przepisy umocnią pozycję polskich firm już dziś działających na rynku i stworzą okazję do budowy samodzielnych, polskich marek – ocenił.

Dodał, że elektryfikacja transportu pozwoli również na uniezależnienie się Polski od importu ropy z jednego kierunku.


Celem ustawy jest stymulowanie rozwoju elektromobilności oraz zastosowania innych paliw alternatywnych (LNG i CNG) w sektorze transportowym w Polsce poprzez określenie ram prawnych dla rozbudowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i tankowania CNG/LNG.

Po wejściu nowych przepisów:

  • zakup samochodu elektrycznego będzie tańszy (zostanie zwolniony z akcyzy);
  • przedsiębiorstwa uzyskają możliwość wyższego odpisu amortyzacyjnego;
  • kierowca samochodu elektrycznego będzie jeździł wygodniej (możliwość korzystania z buspasów) i taniej (bezpłatne parkowanie w centrach miast);
  • do 2020 roku powstanie sieć infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych (ponad 6 tysięcy punktów w 32 aglomeracjach);
  • samorządy będą chętniej wybierać autobusy elektryczne (szybsza i tańsza będzie budowa infrastruktury);
  • władze lokalne otrzymają realne narzędzie do walki o lepsze powietrze na swoim terenie (możliwość ustanawiania stref zeroemisyjnych).

Źródło: me.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Fuba ODE8600 DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8600 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

125 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...