Niemcy: 35 proc. energii elektrycznej z OZE w półroczu 2017

dodano: 2017-07-04 13:48
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BEE/Deutsche Welle

SolarCity panele pv Niemcy z nowym rekordem w produkcji energii elektrycznej z OZE (odnawialnych źródeł energii). W pierwszym półroczu 2017 r.  aż 35 proc. energii elektrycznej wygenerowało OZE. Według BEE - Niemieckiej Federacji Energii Odnawialnej  to skok o 2,4 proc. w stosunku do 2016 r.

wiatraki_red_760px.jpg


Mimo tak dużej produkcji z OZE, Niemcy i tak za wolno dokonują przejścia na energię odnawialną.

Polska i Niemcy mogą ich nie spełnić unijnych celów udziału OZE w energii.
 
Niestety rekord został pobity przy „minimalnym wzroście" udziału OZE, a to oznacza, że Niemcy mogą mieć problem ze realizacją unijnego celu klimatycznego: produkcji 18 proc. energii z OZE do 2020 r. 

Według BEE, Niemcy przy obecnym tempie zmian osiągną zaledwie 16,7 proc.  Co ciekawe, Niemcy pobiły dzienny rekord produkcji energii elektrycznej z OZE - 85 proc. Celem Niemiec jest osiągnięcie 80 proc. produkcji energii z OZE do 2050 r.

Polska została zobowiązana do osiągnięcia produkcji energii z OZE do 2020 r. do 15 proc., ale 19,6 proc. dla energii elektrycznej. O ile ten pierwszy z celi jest prawnie wiążący, to drugi jest dodatkowym warunkiem, którego wcale nie trzeba spełniać. Polska w 2015 r. miała udział OZE w produkcji energii na poziomie 11,45 proc.

Ustawa rządu PiS w 2016 roku dość znacznie wyhamowała rozwój OZE, szczególnie dotyczy to wiatraków, choć i fotowoltaika została dość sprytnie pominięta. W Polsce aż 70 proc. farm wiatraków zakończyło 2016 r. ogromnymi stratami. Rząd nieco zakpił sobie z inwestorów, że nowa ustawa nie wpłynie na osiągnięcie unijnego celu - tych 15 proc., ale to bez wiatraków i paneli PV się nie uda. Rząd stawia uparcie na węgiel i z tego powodu wzrost udziału OZE w produkcji energii maleje, a nie rośnie, co pod znakiem zapytania stawia realizację celów na 2020 r.

Całe szczęście, że prywatni inwestorzy - domowi prosumenci w Polsce sami zauważają, że OZE się opłaca, bo płacą mniejsze rachunki za energię, a domowy marketing szeptany działa jednak lepiej niż rządowa propaganda, że niby to węgiel jest lepszy - przecież wszyscy wiedzą skąd ten smog?!

 

Źródło: businessinsider.com.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Gimbal ręczny DJI Osmo Mobile 2 do smartfonów

DJI Osmo Mobile 2, to nowa wersja przełomowego gimbala stworzonego...

599 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Multiswitch Opticum Red dCSS 52-32

Multiswitch Opticum Red dCSS  - przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy...

359 zł Więcej...