Niemcy: 35 proc. energii elektrycznej z OZE w półroczu 2017

dodano: 2017-07-04 13:48
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BEE/Deutsche Welle

SolarCity panele pv Niemcy z nowym rekordem w produkcji energii elektrycznej z OZE (odnawialnych źródeł energii). W pierwszym półroczu 2017 r.  aż 35 proc. energii elektrycznej wygenerowało OZE. Według BEE - Niemieckiej Federacji Energii Odnawialnej  to skok o 2,4 proc. w stosunku do 2016 r.

wiatraki_red_760px.jpg


Mimo tak dużej produkcji z OZE, Niemcy i tak za wolno dokonują przejścia na energię odnawialną.

Polska i Niemcy mogą ich nie spełnić unijnych celów udziału OZE w energii.
 
Niestety rekord został pobity przy „minimalnym wzroście" udziału OZE, a to oznacza, że Niemcy mogą mieć problem ze realizacją unijnego celu klimatycznego: produkcji 18 proc. energii z OZE do 2020 r. 

Według BEE, Niemcy przy obecnym tempie zmian osiągną zaledwie 16,7 proc.  Co ciekawe, Niemcy pobiły dzienny rekord produkcji energii elektrycznej z OZE - 85 proc. Celem Niemiec jest osiągnięcie 80 proc. produkcji energii z OZE do 2050 r.

Polska została zobowiązana do osiągnięcia produkcji energii z OZE do 2020 r. do 15 proc., ale 19,6 proc. dla energii elektrycznej. O ile ten pierwszy z celi jest prawnie wiążący, to drugi jest dodatkowym warunkiem, którego wcale nie trzeba spełniać. Polska w 2015 r. miała udział OZE w produkcji energii na poziomie 11,45 proc.

Ustawa rządu PiS w 2016 roku dość znacznie wyhamowała rozwój OZE, szczególnie dotyczy to wiatraków, choć i fotowoltaika została dość sprytnie pominięta. W Polsce aż 70 proc. farm wiatraków zakończyło 2016 r. ogromnymi stratami. Rząd nieco zakpił sobie z inwestorów, że nowa ustawa nie wpłynie na osiągnięcie unijnego celu - tych 15 proc., ale to bez wiatraków i paneli PV się nie uda. Rząd stawia uparcie na węgiel i z tego powodu wzrost udziału OZE w produkcji energii maleje, a nie rośnie, co pod znakiem zapytania stawia realizację celów na 2020 r.

Całe szczęście, że prywatni inwestorzy - domowi prosumenci w Polsce sami zauważają, że OZE się opłaca, bo płacą mniejsze rachunki za energię, a domowy marketing szeptany działa jednak lepiej niż rządowa propaganda, że niby to węgiel jest lepszy - przecież wszyscy wiedzą skąd ten smog?!

 

Źródło: businessinsider.com.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...