10 autobusów elektrycznych Solaris dla Warszawy [wideo]

dodano: 2017-07-18 20:40
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Solaris/infoBus TV

MZA_Warszawa_solaris_bus_360px.jpg We wtorek 18 lipca Solaris i MZA - Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie podpisały umowę na dostawę kolejnych 10 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów. Autobusy Solarisa pojawią się w stolicy w I kwartale 2018 r.

MZA_Warszawa_solaris_bus_760px.jpg
18 lipca w siedzibie Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie przedstawiciele MZA oraz firmy Solaris Bus & Coach SA oraz BZ WBK Leasing SA podpisali umowę na dostawę i leasing autobusów elektrycznych. Kontrakt o wartości ponad 30 mln zł zakłada, że 10 Solarisów Urbino 12 electric najnowszej generacji wyjedzie na stołeczne ulice w pierwszym kwartale 2018 roku.

W zakończonym kilka tygodni temu postępowaniu przetargowym na dostawę 10 sztuk autobusów elektrycznych w formie leasingu najlepszą ofertę przedstawiło konsorcjum firm Solaris Bus & Coach SA oraz BZ WBK Leasing SA. Dla warszawskiego przewoźnika kluczowym argumentem w wyborze dostawcy była nie tylko cena, ale innowacyjność produktu, jakość komponentów, liczba miejsc dla pasażerów, a także pojemność akumulatorów trakcyjnych.

– Stawiamy na elektromobilność. Sześć lat temu zakupiliśmy cztery autobusy hybrydowe, a dwa lata temu na Trakt Królewski wyjechały pierwsze pojazdy elektryczne. Dziś podpisaliśmy kolejną umowę – na dostawę 10 elektryków, które wyjadą na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście już na początku przyszłego roku. Planujemy, że do roku 2020 po ulicach stolicy będzie już jeździło 160 pojazdów korzystających z tego źródła energii – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.


Zgodnie z umową wszystkie autobusy zostaną dostarczone do końca marca 2018 roku. Będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o pojemności 208 kWh, które będzie można ładować na dwa sposoby: ładowarką zajezdniową typu plug-in o mocy od 40 do 120 kW lub za pomocą pantografu zamontowanego na dachu pojazdu. Dzięki temu autobusy będą mogły wykonywać całodzienne zadania przewozowe.

– Do 2027 roku chcemy wprowadzić do ruchu 800 nowych autobusów (610 sztuk 18-metrowych oraz 190 sztuk 10 i 12-metrowych). Chcemy, żeby w dużej mierze były to autobusy nisko- i bezemisyjne, czyli hybrydowe, gazowe i elektryczne – dodaje Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych.

– Jesteśmy prekursorem i jednym z liderów elektromobilności w Europie. Zamierzamy rozwijać komunikację elektryczną coraz bardziej – mówi Kuźmiński.


Zakupione Urbino electric to kolejnych 10 autobusów elektrycznych marki Solaris w taborze MZA. Pierwsze autobusy bateryjne na ulice Warszawy wyjechały w 2015 roku. Elektryczne 12-metrowe Solarisy w liczbie 10 sztuk kursują na linii nr 222 i oznaczają się bardzo wysoką sprawnością techniczną. Pozytywne doświadczenia z ich eksploatacji pozwoliły na dalszy rozwój e-mobilności w stołecznej komunikacji publicznej.

– Niezmiernie cieszy mnie, że możemy kontynuować wieloletnią i owocną współpracę z MZA, dostarczając kolejną partię autobusów elektrycznych. Wybór naszych pojazdów jest widocznym dowodem na to, iż Warszawa nie tylko konsekwentnie inwestuje w zakup nowoczesnych, komfortowych i przyjaznych środowisku niskopodłogowych autobusów miejskich, ale robi to jednocześnie w sposób wyjątkowo efektywny, wyznaczając ogólnoeuropejskie trendy w komunikacji miejskiej
– mówi Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach SA.


Model autobusu, który zakupiły Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, to zdobywca prestiżowego tytułu dla najlepszego autobusu miejskiego 2017 roku w europejskim konkursie „Bus of the Year 2017”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

449 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum NytroBox NS+

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...