10 autobusów elektrycznych Solaris dla Warszawy [wideo]

dodano: 2017-07-18 20:40
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Solaris/infoBus TV

MZA_Warszawa_solaris_bus_360px.jpg We wtorek 18 lipca Solaris i MZA - Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie podpisały umowę na dostawę kolejnych 10 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów. Autobusy Solarisa pojawią się w stolicy w I kwartale 2018 r.

MZA_Warszawa_solaris_bus_760px.jpg
18 lipca w siedzibie Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie przedstawiciele MZA oraz firmy Solaris Bus & Coach SA oraz BZ WBK Leasing SA podpisali umowę na dostawę i leasing autobusów elektrycznych. Kontrakt o wartości ponad 30 mln zł zakłada, że 10 Solarisów Urbino 12 electric najnowszej generacji wyjedzie na stołeczne ulice w pierwszym kwartale 2018 roku.

W zakończonym kilka tygodni temu postępowaniu przetargowym na dostawę 10 sztuk autobusów elektrycznych w formie leasingu najlepszą ofertę przedstawiło konsorcjum firm Solaris Bus & Coach SA oraz BZ WBK Leasing SA. Dla warszawskiego przewoźnika kluczowym argumentem w wyborze dostawcy była nie tylko cena, ale innowacyjność produktu, jakość komponentów, liczba miejsc dla pasażerów, a także pojemność akumulatorów trakcyjnych.

– Stawiamy na elektromobilność. Sześć lat temu zakupiliśmy cztery autobusy hybrydowe, a dwa lata temu na Trakt Królewski wyjechały pierwsze pojazdy elektryczne. Dziś podpisaliśmy kolejną umowę – na dostawę 10 elektryków, które wyjadą na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście już na początku przyszłego roku. Planujemy, że do roku 2020 po ulicach stolicy będzie już jeździło 160 pojazdów korzystających z tego źródła energii – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.


Zgodnie z umową wszystkie autobusy zostaną dostarczone do końca marca 2018 roku. Będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o pojemności 208 kWh, które będzie można ładować na dwa sposoby: ładowarką zajezdniową typu plug-in o mocy od 40 do 120 kW lub za pomocą pantografu zamontowanego na dachu pojazdu. Dzięki temu autobusy będą mogły wykonywać całodzienne zadania przewozowe.

– Do 2027 roku chcemy wprowadzić do ruchu 800 nowych autobusów (610 sztuk 18-metrowych oraz 190 sztuk 10 i 12-metrowych). Chcemy, żeby w dużej mierze były to autobusy nisko- i bezemisyjne, czyli hybrydowe, gazowe i elektryczne – dodaje Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych.

– Jesteśmy prekursorem i jednym z liderów elektromobilności w Europie. Zamierzamy rozwijać komunikację elektryczną coraz bardziej – mówi Kuźmiński.


Zakupione Urbino electric to kolejnych 10 autobusów elektrycznych marki Solaris w taborze MZA. Pierwsze autobusy bateryjne na ulice Warszawy wyjechały w 2015 roku. Elektryczne 12-metrowe Solarisy w liczbie 10 sztuk kursują na linii nr 222 i oznaczają się bardzo wysoką sprawnością techniczną. Pozytywne doświadczenia z ich eksploatacji pozwoliły na dalszy rozwój e-mobilności w stołecznej komunikacji publicznej.

– Niezmiernie cieszy mnie, że możemy kontynuować wieloletnią i owocną współpracę z MZA, dostarczając kolejną partię autobusów elektrycznych. Wybór naszych pojazdów jest widocznym dowodem na to, iż Warszawa nie tylko konsekwentnie inwestuje w zakup nowoczesnych, komfortowych i przyjaznych środowisku niskopodłogowych autobusów miejskich, ale robi to jednocześnie w sposób wyjątkowo efektywny, wyznaczając ogólnoeuropejskie trendy w komunikacji miejskiej
– mówi Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach SA.


Model autobusu, który zakupiły Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, to zdobywca prestiżowego tytułu dla najlepszego autobusu miejskiego 2017 roku w europejskim konkursie „Bus of the Year 2017”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...