W 2040 koniec sprzedaży samochodów spalinowych w Wielkiej Brytanii

dodano: 2017-07-27 16:50 | aktualizacja: 2017-07-28 11:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: Orpa.pl/www.theguardian.com/ independent.co.uk

london_end_petrol_360px.jpg Wielka Brytania zdecydowała się na to, że w 2040 r. zakaże sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami spalinowymi (benzyna i gaz). Powodem jest wzrastający poziom zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi tlenkami azotu. Na razie to plany. Ciekawe czy do tego czasu na Wyspach ucierpi gospodarka związana z produkcją spalinowych aut?

petrol_the_end_760px.jpg


Rząd Wielkiej Brytanii słusznie uznał, że problemem jest ogromne zagrożenie dla zdrowia brytyjskich obywateli, co kosztuje Wielką Brytanię 2,7 mld funtów rocznie. Okazuje się, że zła jakość powietrza jest na Wyspach przyczyną aż 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, w tym 9 tys.w Londynie.

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem w całej Wielkiej Brytanii, wzorem Londynu, opłat za wjazd pojazdów spalinowych do tzw. „T-Charge", czyli stref czystego powietrza w centrum. Od października za wjazd do centrum Londynu samochodem niespełniającym norm emisji Euro 4 pobierana będzie opłata „T-Charge” w wysokości 10 funtów dziennie.

Jeśli uchwała o zakazie przejdzie w całej Wielkiej Brytanii to będzie to jasny sygnał do producentów i kierowców, który przyspieszy rozwój rynku samochodów elektrycznych.

Rząd zamierza zainwestować 1 mld GBP na rozwój technologii związanej z pojazdami autonomicznymi i zeroemisyjnymi. Kolejne 246 mln GBP zostanie przeznaczone na badania nad bateriami litowo-jonowymi, a 100 mln GBP na rozwój sieci ładowania samochodów elektrycznych. Prawdopodobnie zostanie wprowadzony nakaz budowy ładowarek do samochodów elektrycznych na każdej stacji paliw.

W Wielkiej Brytanii tylko 2 proc. wszystkich nowych samochodów to auta elektryczne, przy czym w 2016 r. zarejestrowano 2,7 mln nowych samochodów, więc rynek jest ogromny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...