Apel PSEW do prezydenta Dudy ws. ustawy OZE

dodano: 2017-08-03 19:26
autor: Anna Sulisz | źródło: PSEW

OZE_wiatraki_solarkurier_360px.jpg 31 lipca 2017 r. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) zwróciło się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie do Sejmu wniosku o ponowne rozpatrzenie nowelizacji ustawy o OZE, ew. o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie jej zgodności z Konstytucją. Co zrobi prezydent Duda?

wiatraki_tlo_760px.jpg


- Nowelizacja ustawy o OZE wywoła katastrofalne skutki finansowe, ponieważ jest korzystna wyłącznie dla wąskiej grupy sprzedawców zobowiązanych i niekorzystnie wpłynie na zmianę kosztów energii dla odbiorcy końcowego, przyczyniając się do pogłębienia alarmującej sytuacji finansowej inwestorów OZE, z których wiele to przedsiębiorstwa ze znaczącym rodzimym kapitałem – pisze w liście do Prezydenta Dudy Stowarzyszenie PSEW.


Stowarzyszenie PSEW twierdzi, że nowelizacja ustawy wcale nie przyczyni się do ograniczenia problemu nadpodaży świadectw pochodzenia na rynku, a jedynie pogłębi kredytowe problemy polskich banków, EBOiR-u i różnych banków zagranicznych w utrzymaniu płynności finansowania wielu inwestycji w OZE. 

Co więcej, nowelizacja ta może uniemożliwić lub wstrzymać finansowanie projektów OZE w Polsce. Może też wywołać roszczenia odszkodowawcze wobec Skarbu Państwa w związku ze zmianami prawnymi lub wypowiedzeniami kontraktów. 

I co najważniejsze, nowelizacja ustawy o OZE, która trafiła do podpisu prezydenta, jednak będzie musiała wymagać notyfikacji w Komisji Europejskiej. A jeśli nie będzie tej notyfikacji KE to może dość do paradoksalnej sytuacji, że inwestorzy będą musieli dokonać zwrotu nienależnej pomocy publicznej z odsetkami, co może doprowadzić do upadku OZE w Polsce. Nowelizacja zapewne zostanie uznana w Unii Europejskiej za złamanie postanowień umów w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji oraz Traktatu Karty Energetycznej. 

PSEW zwróciło też uwagę na błyskawiczne tempo uchwalenia zmian - stało się to w 10 dni i to bez konsultacji. PSEW wprost twierdzi, że ta nowelizacja to prawny „bubel” legislacyjny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z HEVC/H.265 z 2x CI+ i 2x...

1 249 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

79 zł Więcej...