Australia w 100% z energią odnawialną do 2030

dodano: 2017-08-28 12:10 | aktualizacja: 2017-08-30 14:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: pv

Solar_Farm_au_360px.jpg Jeden z wiodących światowych ekspertów ds. klimatu twierdzi, że Australia powinna dążyć do osiągnięcia 100-procentowego udziału energii odnawialnej (OZE) w ciągu 20 lat w ramach starań na rzecz osiągania celów związanych z ocieplenia klimatu. Może to przynieść ogromne korzyści gospodarcze i środowiskowe.

mark_jacobson_solar_1_760px.jpg


27-osobowy zespół z Uniwersytetu Stanford, kierowany przez Marka Jacobsena, opublikował zaktualizowany plan, w jaki sposób 139 krajów świata, w tym także Australia, może osiągnąć 100 proc. energii odnawialnej w oparciu o wiatr, energię słoneczną, wodę oraz magazyny energii.

Grupa naukowców opracowała mapy drogowe dla poszczególnych krajów, w tym dla Australii, dotyczące sposobu osiągnięcia średnio 80 proc. energii ze źródeł odnawialnych do roku 2030 i 100 proc. do roku 2050. Australia ze względu na położenie i duże nasłonecznienie mogłaby osiągnąć ten cel dużo szybciej. O Polsce nie udało się uzyskać informacji, ale z mapy nasłonecznienia jasno wynika, ze do Australii pod względem nasłonecznienia nam raczej daleko, co nie oznacza, że należałoby postawić na OZE, a węgiel wykorzystać do innych celów lub jako rezerwę na gorsze czasy.

Plan zespołu Jacobsena zawiera szczegółowe informacje o tym, ile powierzchni gruntów i ile dachów wymaganych jest dla tych źródeł energii. Są też propozycje dla każdego kraju, które znacząco obniżyłyby zapotrzebowanie na energię.

Cztery z największych na świecie firm - Apple, Amazon, Google i Facebook, obiecały, że w ciągu kilku lat jedyny źródłem energii dla własnych potrzeb energii elektrycznej będzie energia odnawialna. Dołączyła do nich IKEA i browar In-Bev,.

Inni inwestorzy z Australii, tacy jak Sun Metals, Telstra, stalownia Whyalla, Nectar Farms i mniejsze firmy inwestują również w energetykę wiatrową i słoneczną oraz jej magazynowanie, a niektóre chcą szybko osiągnąć poziom 100 proc..

Australijski operator sieci Transgrid twierdzi, że osiągnięcie 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych OZE jest jak najbardziej możliwe. Są sugestie, że podwojenie obecnej łącznej mocy instalacji PV i instalacji wiatrowych w Australii do około 6 GW rocznie umożliwiłoby temu krajowi osiągnięcie 100 proc. energii odnawialnej około 2033 roku.

Jest to sprzeczne z stanowiskiem rządu federalnego Australii, że do 2030 r. nie uda się pozyskać nawet 50 proc. z energii odnawialnej. Gwałtowne odejście od węgla w Australii przez konserwatywnych komentatorów jest uznawane za katastrofę finansową, a i oni uznają, że możliwe jest wtedy 42 proc. energii odnawialnej w roku 2030.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD Sloth S1

Odbiornik cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum do współpracy z...

179 zł Więcej...