Do 2021 będzie 94 tys. miejsc pracy w fotowoltaice

dodano: 2017-11-07 17:21 | aktualizacja: 2017-11-08 22:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: SolarPower Europe

solar_pv_2_360px.jpg Pozytywne zaangażowanie polityczne ze strony wiodących państw członkowskich UE pomoże w rozwoju sektora energii słonecznej w Europie. Po latach niepewności ​​europejski sektor energii słonecznej wraca na właściwe tory. Okazuje się, że przy odpowiedniej polityce dotyczącej energii słonecznej w Europie do 2021 r. można będzie zaobserwować gwałtowny wzrost liczby miejsc pracy.

panele solar PV


Nie ma wątpliwości, że europejski sektor fotowoltaiczny został poważnie naruszony po pierwszym boomie dla fotowoltaiki w latach 2011-12. Od tego czasu byliśmy świadkami pewnej wstecznej polityki i powolnej fazy przejściowej, która doprowadziła do przełomu w rozwoju segmentu energii słonecznej w Europie. Teraz jesteśmy na początku odrodzenia rynku pracy w tej branży.

W 2016 r. sektor fotowoltaiczny w Europie miał ponad 81 tys. pełnych etatów. Szacuje się, że do 2021 r. liczba pracowników w branży PV osiągnie ponad 174 tys. - to imponujący wzrost o 145 proc. w porównaniu do 2016 r.

Wzrost liczby miejsc pracy między 2016 a 2021 r. wynika z corocznych wzrostów prognoz nowych zainstalowanych mocy, wynikających ze strategicznych planów krajów europejskich mających na celu zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w ich koszyku energetycznym. Mówiąc prościej, ambitne cele oznaczają więcej miejsc pracy.

Co ciekawe, wśród krajów, w którym znacząco wzrośnie liczba miejsc pracy w branży wymienia się 4 kraje: PolskęHiszpanię, Włochy i Francję, które są przykładami krajów, które ostatnio wzmocniły swoje ambicje, jeśli chodzi o OZE z fotowoltaiki. Dlatego oczekuje się, że w wyniku tego znacząco wzrośnie tam liczba wolnych miejsc pracy.

Więcej miejsc pracy w UE, gdyby z OZE produkować 35 proc. energii

Raport pokazuje, że gdyby w UE zwiększyć cel w zakresie energii odnawialnej z obecnego 27 proc. do bardziej ambitnego poziomu 35 proc., to można by stworzyć aż 56 proc. więcej miejsc pracy tylko w przemyśle energii słonecznej.  Dałoby to aż 350 tys. miejsc pracy w europejskim sektorze energii słonecznej. Z tego teoretycznie 1/4 miejsc pracy mogłaby powstać w Polsce, gdyby rząd w Warszawie raczyłby to zauważyć.

Przyznać należy, że średnia cena systemu fotowoltaicznego w Europie zmniejszyła się o 23 proc. w 2016 r. w porównaniu do 2014 r. Cena może spaść jeszcze bardziej, jeśli zostanie usunięta minimalnej cena importowa (MIP). Niższe ceny systemu spowodowałyby wzrost popytu na poziomie konsumentów, a w konsekwencji zwiększenie zatrudnienia na europejskim rynku energii słonecznej.

Raport twierdzi, że zamiast ograniczać pozyskiwanie energii słonecznej powinien usuwać przeszkody w jej pozyskiwaniu. Dałoby to 300 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy do 2030 r. Zapewniłoby to też Europie pozycję światowego lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii (OZE), ponieważ Unia Europejska stała się centrum innowacji dla technologii PV, produkcji i usług.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Opticum OMS 5/6

Multiswitch Opticum 5/6 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

150 zł Więcej...

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

550 zł Więcej...