Chiny: 2 km autostrady zasilanej energią słoneczną

dodano: 2017-12-27 15:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: Jiemian News/People's Daily Online

China_Jinan_highway_360px.jpg Chińskie media donoszą o budowie drogi ekspresowej Jinan City Expressway, gdzie kładzie się specjalne panele fotowoltaiczne odporne na duży nacisk na 2 km odcinku, który ciągnie się do miasta Jinan, które jest stolicą Szantung – prowincji na wschodnim wybrzeżu Chin.

China_Jinan_highway_760px.jpgWedług raportów chińskich mediów, takich jak „People's Daily Online" i „Jiemian News", autostrada zostanie ukończona przed końcem grudnia 2017 r. przez Qilu Transportation Development Group, która jest państwową firmą transportową działającą w prowincji Shantung.

Kompozycja drogi składa się z trzech różnych warstw, z przezroczystym betonem na górze, chroniącym znajdujące się pod nim panele słoneczne. Dolna warstwa to pasek izolacji, który chroni panele przed elementami ziemi.

Droga ekspresowa Jinan South Ring Expressway wkracza do samego miasta i będzie nie tylko podłączona do sieci, ale również posłuży jako prototyp badawczy Uniwersytetu Tongji, którego inżynierowi opracowali podstawową technologię dla projektu - podkreślając, że w przyszłości ten zasilany energią słoneczną odcinek drogi może w rzeczywistości naładować pojazdy elektryczne podczas jazdy.

Ten projekt jest jakby następstwem 660-metrowego chodnika napędzanego energią słoneczną opracowanego w Jinan na początku tego roku w celu przetestowania na uniwersytecie, które oferują antypoślizgową wydajność i możliwość wykorzystania części zgromadzonej energii elektrycznej do nagrzania, by w ten sposób topił się śnieg i lód.

Drogi z paneli fotowoltaicznych są stosunkowo młodą technologią, przynajmniej pod względem komercjalizacji. Pierwsza ukończona jezdnia na świecie została zbudowana w 2014 roku w Holandii w Cromane - mowa o 70-metrowej ścieżce rowerowej zasilanej energią słoneczną.

Pod koniec 2016 roku Francja oficjalnie zaprezentowała swój 1-kilometrowy odcinek drogi słonecznej opracowany przez COLAS. Natomiast w USA SolarRoadways wyposażył krótki chodnik przy drodze nr 66 w Missouri z sześciokątnymi panelami słonecznymi z wielowarstwowymi lampami LED.

Chociaż specjaliści od słońca są popularni w mediach społecznościowych, jednak eksperci mają wątpliwości co faktycznej żywotności dróg z panelami słonecznych. Niektórzy twierdzą, że są to jedynie sztuczki, które w dłuższej perspektywie szkodzą wizerunkowi energii słonecznej jako skalowalnego, niedrogiego i głównego źródła energii. Inni jednak uważają, że jeśli tętniące życiem arterie miast mogą zacząć „płacić sobie" za pomocą fotowoltaiki, to teoretycznie technologia może okazać się przydatna w zmniejszaniu emisji CO2 .
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...