„Twarz” TVN powalczy o Złotego Niedźwiedzia

dodano: 2017-12-27 18:04
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat

Kino Świat Film „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej weźmie udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Producentem filmu jest Nowhere, koproducentami są TVN, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Kino Świat, KBF, Dreamsound, Di Factory, Platige Films, Leśnodorski oraz Ślusarek i Wspólnicy, dystrybutorem w Polsce jest Kino Świat, a wsparcia finansowego udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

TVN


„Twarz”, czyli nowy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, weźmie udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który rozpocznie się w czwartek, 15 lutego 2018 roku. Autorka ma już na swoim koncie nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia, którą otrzymała w 2015 roku za najlepszą reżyserię „Body/Ciało” oraz wyróżnienie dla swojego wcześniejszego obrazu: „W imię...” z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Czy „Twarz” zdobędzie Złotego Niedźwiedzia na zbliżającym się Berlinale? O tym przekonamy się w sobotę, 24 lutego 2018 roku, kiedy ogłoszeni zostaną laureaci 68. edycji tego wydarzenia filmowego. Oprócz wspomnianych produkcji Małgorzaty Szumowskiej, w ostatnich latach udział w konkursie głównym brały takie polskie filmy jak: nagrodzony statuetką im. Alfreda Bauera „Pokot” Agnieszki Holland (więcej tutaj), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz obraz „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego czy „Tatarak” Andrzeja Wajdy. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć „Twarz” w kinach na wiosnę, od piątku, 6 kwietnia 2018 roku.

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej, jednej z najciekawszych polskich reżyserek, laureatki wielu międzynarodowych nagród m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie („Body/Ciało”),  Teddy Award na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie („W imię...”), Silver Leopard Award na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno („33 sceny z życia”). Szumowska była trzykrotnie nominowana do Europejskich Nagród Filmowych oraz otrzymała nagrodę publiczności za najlepszy film europejski („Body/Ciało”). Odtwórcą głównej roli w „Twarzy” jest Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów”, „Amok”). W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie „Baby Bump” oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie, laureatka nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Shillera.

„Twarz” to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. Za zdjęcia i montaż filmu odpowiadają kolejno stale współpracujący z Małgorzatą Szumowską - Michał Englert i Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy („Wołyń”, „W imię...”, „Róża), kostiumy Katarzyny Lewińskiej („Body/Ciało”, „Córki Dancingu”, „Disco Polo”) i Julii Jarży („Body/Ciało”, „W imię...”, „33 sceny z życia”), zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego („Maria Skłodowska-Curie”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”). W filmie wykorzystane zostaną utwory zespołu Metallica.
 
„Twarz” - o filmie - gatunek: dramat; produkcja: Polska 2017; reżyseria: Małgorzata Szumowska („Body/Ciało”, „W imię...”, „Sponsoring”, „33 sceny z życia”); scenariusz: Małgorzata Szumowska i Michał Englert („Body/Ciało”, „W imię...”); obsada: Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów”, „Amok”, „Francesco”), Agnieszka Podsiadlik („Królewicz Olch”, „Bejbi Blues”, „Jak całkowicie zniknąć”, „Z daleka widok jest piękny”), Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk („Szczęście świata”, „Body/Ciało”, „Pani z przedszkola”, „Pod Mocnym Aniołem”); producent: Jacek Drosio („Body/Ciało”); produkcja: Nowhere; koprodukcja: TVN, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Kino Świat, KBF, Dreamsound, Di Factory, Platige Films, Leśnodorski oraz Ślusarek i Wspólnicy; producent wykonawczy: Inga Kruk; współfinansowanie: PISF; dystrybucja w Polsce: Kino Świat.
 
„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej powalczy o Złotego Niedźwiedzia - światowa premiera filmu odbędzie się na 68. Berlinale, foto: Zuzanna Krajewska
„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej powalczy o Złotego Niedźwiedzia - światowa premiera filmu odbędzie się na 68. Berlinale, foto: Zuzanna Krajewska

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Opticum AX Black Buster 0.1dB

Bardzo tani, podwójny konwerter Universal Twin produkcji Opticum z czarno-czerwonej...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...