Rekord farm wiatrowych w Polsce - 5234 MW

dodano: 2017-12-28 12:25
autor: Jakub Sulisz | źródło: TVN24 BIS/wysokienapiecie.pl

Wiatrak_Karwice_16_1_360px.jpg Silny wiatr w ostatnich dniach nad Polską doprowadził do rekordowej produkcji energii w polskich farmach wiatrowych. 23 grudnia około godz. 20:00 polskie wiatraki pracowały z mocą 5234 MW, czyli na blisko 90 proc. swoich możliwości.

Fortum wiatraki


Mniejsze zapotrzebowanie na prąd w Polsce spowodowało, że źródła odnawialne dostarczały niemal połowę energii elektrycznej zużywanej nad Wisłą, a największe elektrownie konwencjonalne musiały ograniczyć produkcję prądu.

Pobito 3 rekordy

Rekord 1
W sobotę 23 grudnia 2017 r. około godz. 20:00 wiatraki pracowały z mocą 5234 MW, czyli na blisko 90 proc. swoich możliwości, bijąc tym samym poprzedni rekord produkcji z końca października tego roku.

Rekord 2
W poniedziałek 25 grudnia 2017 r. wiatraki pokryły aż 40 proc. zapotrzebowania na moc całej Polski.Odbiorcy potrzebowali jedynie 12,5 GW energii, a wiatraki dostarczały w tym czasie niemal 5 GW mocy.

Rekord 3
Wiąże się on z sytuacją, że największe elektrownie węglowe i gazowe sterowane centralnie odpowiadały jedynie za 35 proc. krajowej produkcji. Elektrownia Bełchatów pracowała jedynie na 21 proc. swoich możliwości, a Elektrownia Kozienice na 14 proc możliwości.

Polska uparcie stawia na węgiel 
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że akurat 19 grudnia 2017 r. Grupa Enea oddała do użytku nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice, która musiała pracować na 14 proc. mocy.  Nowy kozienicki blok energetyczny na węgiel kamienny o mocy 1075 MW jest jednym z największych na świecie. Do produkcji prądu będzie potrzebował tylko... 3 mln ton węgla rocznie. W trakcie normalnej pracy jednostka spala 100 kg węgla na sekundę. Do dostarczenia zapasu paliwa na dobę potrzeba ponad trzech składów kolejowych.

Za to stop dla wiatraków
Warto przypomnieć, że w maju 2016 r. Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych. Największe emocje wzbudził zapis, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce to 1,5 - 2 km.

Przyjęcie tego przepisu oraz wypowiedzenia umów dla producentów energii z wiatru doprowadziło do całkowitego zahamowania rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. A sytuacja smogowa coraz gorsza! Wszystko to przypomina jakieś déjà vu...

Źródło: tvn24bis.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel iHDMI 3m

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

179 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...