Smog Free Tower w Krakowie

dodano: 2018-01-24 23:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: krakow.pl

Smog-Free_tower_Krakow_360px.jpg W połowie lutego w Parku Jordana w Krakowie zostanie zbudowana 7-metrowa instalacja oczyszczająca powietrze. Prototyp instalacji stworzył holenderski projektant Daan Roosegaarde. Smog Free Tower to największy oczyszczacz powietrza (smogu) na świecie.

Smog_Free_tower_Krakow_760px.jpg


7-metrowa wieża korzysta z opatentowanej technologii jonizacji do oczyszczania powietrza.
Taka wieża jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię, która pozwala filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Istotne jest to, że potrafi oczyścić powietrze w promieniu kilkunastu metrów. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

Kraków został wybrany do tego projektu całkiem nieprzypadkowo.
Niestety to Kraków jest miastem, które ma fatalne powietrze przez smog. Jednocześnie jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza. Park Jordana został wybrany ze względu na to, że zimą odwiedza go wiele osób, a położony jest w niecce, co sprzyja kumulacji zanieczyszczonego powietrza.W Krakowie Smog Free Tower ma działać przez 2 miesiące. Instalację sfinansował ING Bank Śląski.
Nie ujawniono, ile ING musiał zapłacić za ustawienie Smog Free Tower w Krakowie. To od Chin rozpoczął swoje światowe tournée Smog Free Project - był tam prezentowany w kilku miastach. Podobno zakup takiej instalacji to kwestia 10 mln zł.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...