Instalacja słoneczna na największej farmie mleczarskiej

dodano: 2018-02-09 15:45 | aktualizacja: 2018-02-09 15:57
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Enefit Green/cire

farma_solar_estonia_360px.jpg Enefit Green, spółka zależna od Eesti Energia działająca w obszarze energetyki odnawialnej, głównie wiatrowej, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii. Moc systemu wynosi 174 kW. Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie.

farma_solar_estonia_760px.jpg


W Polsce Eesti Energia za pośrednictwem Enefit Polska pod koniec roku poszerzyła działalność o obszar OZE i w ciągu najbliższych miesięcy również zapowiada inwestycje w źródła fotowoltaiczne m.in. w formie pilotażowej sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców z sektora MŚP. 

- Rozproszone rozwiązania energetyczne oparte na energii słonecznej to ogólnoświatowy trend, który w ostatnich latach zaczął się szeroko rozprzestrzeniać także w Estonii - powiedział kierownik Aneo Kärmas z Enefit Green.

- Portfel produkcji energii elektrycznej Enefit Green jest najbardziej zdywersyfikowany w krajach nadbałtyckich, ponieważ właśnie tam produkujemy energię z wiatru, słońca, biomasy, a także z odpadów komunalnych - dodał Kärmas.


Na elektrownię słoneczną zrealizowaną przez Enefit Green na farmie mleczarskiej składają się łącznie 644 panele słoneczne. Jest to pierwsza tego typu inwestycją w kraju. Moc systemu wynosi 174 kW, a panele zajmują powierzchnię ponad 1000 m kw.

Właściciele farmy mleczarskiej nie musieli angażować wkładu finansowego w budowę instalacji fotowoltaicznej, ponieważ całość kosztów została pokryta przez inwestora, czyli Enefit Green. 

Przedsiębiorstwo kupuje od Enefit Green energię elektryczną na własne potrzeby po stałej cenie. Energia elektryczna wytwarzana ze słońca pokryje około 15 proc. rocznego zużycia energii farmy mleczarskiej i większość konsumpcji w okresie letnim w okresie letnim.

- Nasze plany na polskim rynku OZE dotyczą dwóch obszarów: pierwszy to samodzielne inwestycje w źródła. Poszukujemy projektów, które moglibyśmy przejąć i w ten sposób aktywnie wejść na rynek. Drugi obszar to właśnie sprzedaż instalacji PV dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na ten moment będziemy jednak dostawcą rozwiązań, ale właścicielami infrastruktury będą nasi partnerzy
- mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit Polska.


Eesti Energia oferuje klientom biznesowym dwie możliwości produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego. W przypadku pierwszej opcji klient ma możliwość wyboru kompleksowej usługi finansowania, projektu i instalacji elektrowni słonecznej w połączeniu z jej późniejszą obsługą. Druga opcja zakłada samodzielną inwestycję w rozwiązanie zakupione od Eesti Energia. 

Celem inwestowania w elektrownie słoneczne zlokalizowane u klienta jest zwiększenie udziału lokalnej produkcji energii elektrycznej w portfelu produkcyjnym Eesti Energia. Strategiczny cel grupy zakłada wytwarzanie 40 proc. energii elektrycznej z odnawialnych i alternatywnych źródeł do 2021 roku. 
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...