Trybunał UE: Stężenie PM10 przekraczane w sposób ciągły

dodano: 2018-02-22 11:06
autor: Jerzy Kruczek | źródło: tvn24bis.pl/dziennik.pl/gazeta.pl

Smog Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości powietrza. Trybunał UE twierdzi, że latach 2007- 2015 Polska nie przestrzegała dobowych/rocznych wartości dopuszczalnych dla stężenia PM10 w miastach. Nie zasądzono kar, ale KE może o nie wystąpić, a te mogą być milionowe.

smog_krakow_760px.jpgTrybunał podkreślił, że sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Podano, że „wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 były bowiem przekraczane w tym państwie członkowskim w sposób ciągły".

Za nieprzestrzeganie unijnych przepisów Bruksela zdecydowała się pozwać Warszawę w grudniu 2015 r. Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreśla, że sytuacja zmieniła się i Polska stara się doprowadzić do poprawy jakości powietrza. Ciekawe jak, bo wartości stężenia PM10 są nadal duże, a walka ze smogiem tylko na papierze. Ważniejsze jest wydobycie węgla (jak za komuny?) i energetyka i niska emisja oparta na węglu, choć to truje Polaków, podobnie jak stare samochody diesla w miastach. Może czas przyglądnąć się jak działają Chińczycy, choćby w dziedzinie elektromobilności i energetyce opartej o OZE?

Polska regularnie przekraczała dobowe wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 w 35 strefach, a także roczne wartości dopuszczalne dla stężenia tego pyłu w 9 strefach. Trybunał stwierdził, że w żadnym z programów ochrony powietrza przyjętych przez polski rząd nie podano wyraźnie, że programy te powinny umożliwiać ograniczenie przekroczeń wartości dopuszczalnych w najkrótszym terminie.

Zanieczyszczenie PM10 w Polsce jest spowodowane przez tzw. niską emisją (czyli emisją ze źródeł o wysokości nieprzekraczającej 40 metrów) z ogrzewania gospodarstw domowych. Pył PM10 może zawierać substancje toksyczne: węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny i furany. Pył zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą przenikać do górnych dróg oddechowych i płuc.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

409 zł Więcej...