Sokół na prototyp elektrowni wiatrowych opartych na modułach 0,6 kW

dodano: 2018-02-28 15:46
autor: AS | źródło: nfosigw.gov.pl

turbinka_wiatrowa_mini_360px.jpg Projekt pod nazwą „Wprowadzenie na rynek nowego typu urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych w skali mikro” zostanie dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Sokół.

turbinka_wiatrowa_mini_760px.jpg
To kolejne wsparcie Narodowego Funduszu dla przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na wdrożenie innowacyjnej technologii środowiskowej. Umowę w tej sprawie ze strony Beneficjenta – którym jest firma Ansam Sp. z. o.o. – podpisał Andrzej Domański, członek Zarządu spółki. Dokument ze strony NFOŚiGW potwierdził podpisem Prezes Zarządu Kazimierz Kujda.

Projekt zakłada szereg prac związanych z opracowaniem prototypu elektrowni wiatrowych opartych na modułach 0,6 kW, jego prezentację, testy i dokumentację praktycznej przydatności. W pracach badawczych szczególne znaczenie będzie miało sprawdzenie takich parametrów jak: uzyskiwana moc, poziom hałasu przy różnym otoczeniu w warunkach rzeczywistej pracy oraz jakość uzyskiwanej energii elektrycznej. Według wstępnych obliczeń i pomiarów, nowe urządzenia będą posiadały lepsze parametry od obecnie dostępnych, a kilkukrotne obniżenie kosztów instalacji może korzystnie wpłynąć na rozwój energetyki prosumenckiej. Projekt ma zatem wnieść nową wartość zarówno ekonomiczną, jak i ekologiczną.

Przy konstrukcji nowej elektrowni wiatrowej będą używane ogólnodostępne i najtańsze materiały – na przykład blacha ocynkowana, typowe profile budowlane z metalu oraz tworzywa sztuczne. Przewidziane jest także zastąpienie prądnic synchronicznych na magnesach trwałych zwykłymi sinikami asynchronicznymi pracującymi w trybie prądnicowym. Sprawność prądnicy ma spaść z około 92% do 89%, ale koszt zakupu prądnicy zmniejszy się z około 3000 zł do 300 zł.

– Podstawową zaletą innowacji, oprócz ceny, jest to, że te moduły mogą być montowane bezpośrednio na budynkach. Parametry mają takie, że niepotrzebne są dodatkowe zgody czy pozwolenia, co w przypadku elektrowni wiatrowych jest istotne
– zaznacza Andrzej Domański z firmy Ansam.


Opracowanie i wdrożenie małych elektrowni wiatrowych opartych na nowej konstrukcji pozwoli więc na ominięcie barier ograniczających rozwój rynku, takich jak:

- wysokie koszty jednostkowe mikro- elektrowni wiatrowej,
- skomplikowane i długotrwałe procedury związane z pozyskaniem pozwolenia na budowę (montaż podstawowego modułu nowej elektrowni nie będzie wymagał autoryzacji),
- bariera technologiczna (tzn. brak sprawdzonych rozwiązań funkcjonujących w polskich warunkach).

Wartością ekologiczną wprowadzonej na rynek nowej technologii, pozyskującej energię ze źródeł odnawialnych, będzie ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji związanych np. z produkcją energii opartej na spalaniu węgla. Efekt ekologiczny dotyczyć tu będzie także zmniejszenia emisji CO2.

Beneficjent obecnie prowadzi rozmowy z dużym koncernem na temat możliwości montażu pilotażowych elektrowni wiatrowych, według tej nowej technologii, w 1760 punktach sprzedaży na terenie całego kraju.

Realizacji projektu przewidziany jest w okresie od 1 czerwca 2018 do 31 maja 2019 r.
Wnioskowane dofinansowanie wynosi 624 tys. zł, a koszt całkowity inwestycji szacowany jest na 780 tys. zł.

Program priorytetowy NFOŚiGW Sokół, w ramach, którego jest realizowane opisane wyżej przedsięwzięcie, motywuje do wynalazczości w kilku zakresach rozwiązań przyjaznych środowisku, takich jak:

– zrównoważona energetyka: wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii,

– inteligentne i energooszczędne budownictwo,

– rozwiązania transportowe przyjazne środowisku lub surowce naturalne i gospodarka odpadami,

– minimalizacja wytwarzania odpadów, w tym niezdatnych do przetworzenia oraz wykorzystanie materiałowe i energetyczne odpadów (recykling i inne metody odzysku),

– innowacyjne technologie przetwarzania i odzyskiwania wody oraz zmniejszające jej zużycie.

W programie do rozdysponowania jest łącznie 2,5 mld zł.
W ramach dwóch poprzednich naborów do NFOŚiGW wpłynęło 76 wniosków na sumaryczną kwotę wnioskowanego dofinansowania przekraczającą 2,31 mld zł. Ocena wniosków z pierwszego naboru zbliża się obecnie ku końcowi. Na podstawie pozytywnie wydanych decyzji, dotychczas zawarto 13 umów na łączną kwotę 116,56 mln zł. W ramach drugiego naboru trwa ocena formalna wniosków.

 

Źródło: nfosigw.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...