Toyota stawia na rozwój samochodów autonomicznych

dodano: 2018-03-04 16:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: newsroom.toyota.co.jp/orpa.pl

Toyota Lexus autonomiczne automated samochody elektryczne Toyota razem z Aisin Seiki oraz Denso założą spółkę w celu przyspieszenia rozwoju technologii związanej z pojazdami autonomicznymi. Nazwa firmy „Toyota Research Institute-Advanced Development”, w skrócie TRI-AD z siedzibą w Tokio.

Toyota Lexus autonomiczne automated samochody elektryczneTRI-AD zajmie się opracowywaniem zaawansowanego oprogramowania do samochodów samosterujących, jego komercjalizacją, jak również wzmacnianiem współpracy w zakresie badań i rozwoju w obrębie koncernu Toyota. Zadaniem Instytutu będzie także rekrutacja utalentowanych inżynierów z całego świata.

Łączna wartość przewidywanych inwestycji wyniesie 2,8 mld dol. Wysokość kapitału zakładowego spółki wynosi 470 tys. dol., z czego Toyota pokryje 90%, zaś Denso i Aisin Seiki po 5%. W TRI-AD zostanie zatrudnionych 1 tys. pracowników.

Toyota wspólnie z Denso i z Mazdą założyły też spółkę EV C.A. Spirit, która ma na celu projektowanie modułowych technologii dla samochodów elektrycznych. W późniejszym czasie do projektu przystąpiły także Daihatsu, Hino (producent pojazdów użytkowych), Suzuki oraz Subaru.

Toyota prowadzi bardzo intensywne prace nad samochodami samosterującymi. W 2015 r. powstała firma badawcza Toyota Research Institute (TRI). Jej zadaniem jest wdrażanie wyników badań nad nowymi technologiami do projektowania i rozwoju produktów. Japoński koncern przeznaczył na działalność przedsiębiorstwa miliard dolarów w ciągu 5 lat.

TRI-AD ma za zadanie realizację 4 celów.
Pierwszy to poprawa bezpieczeństwa samochodów i stworzenie pojazdu, który uniknie wypadku w każdych okolicznościach, bez względu na umiejętności kierowcy. Drugim celem jest umożliwienie korzystania z samochodów osobom starszym i niepełnosprawnym. TRI zajmuje się także przenoszeniem technologii opracowywanych na potrzeby samochodów do robotów domowych. Czwartym celem jest zastosowanie wiedzy z dziedziny sztucznej inteligencji oraz uczenia się maszyn w pracach nad nowymi materiałami.

Siedziba TRI mieści się w Stanach Zjednoczonych w trzech lokalizacjach – w Los Altos w Kalifornii, w Cambridge w Massachusetts oraz w Ann Arbor w Michigan.

Podczas styczniowych targów Consumer Electronics Show w Las Vegas, Toyota zaprezentowała Platform 3.0 (na zdjęciu) – nową generację samochodu służącego do testów systemów autonomicznego prowadzenia. Bazę dla pojazdu stanowi hybrydowy Lexus LS 600h L.Platform 3.0 wykorzystuje system Luminar LIDAR o zasięgu 200 metrów, pracujący w pełnym zakresie 360 stopni. W poprzedniej wersji pojazdu LIDAR monitorował tylko przestrzeń z przodu samochodu. Zamontowany na dachu Luminar LIDAR składa się z czterech czujników o wysokiej rozdzielczości, które precyzyjnie wygrywają przeszkody w otoczeniu, w tym trudne do zauważenia ciemne obiekty.

Dodatkowe czujniki LIDAR o krótkim zasięgu zostały umieszczone bliżej ziemi z czterech stron samochodu – po bokach i w zderzakach. Służą do wykrywania małych, nisko położonych przeszkód, w tym dzieci, zwierząt, a nawet gruzu na drodze. Nowy prototyp umożliwia rozbudowanie systemu czujników o kolejne technologie.

Produkcja samochodów Platform 3.0 rozpocznie się wiosną 2018 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena DVB-T Maximum MDA-110 LTE

Maximum MDA-110 to aktywna antena radiowo-telewizyjna przeznaczona do montażu na...

220 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...