Od 1.04 instalacje >3 kWp muszą być przyłączane trójfazowo

dodano: 2018-03-15 14:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV

dotacja_solar_fotowoltaika_360px.jpg Od 1 kwietnia 2018 r. planowane jest wejście w życie ważnych zmian w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej. Z dokumentów  Operatorów sieci wynika, że na mikroinstalacje fotowoltaiczne zostaną nałożone nowe wymagania w kwestii ich przyłączenia do sieci.

Panele PV solary fotowoltaikaIstotne jest to, że od 1 kwietnia instalacje PV powyżej 3 kWp muszą być przyłączane trójfazowo. Systemy o mocy w zakresie 3-10 kWp muszą mieć możliwość odłączenia od sieci przez Operatora. Za to instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 10 kWp muszą umożliwiać Operatorom sieci sterowanie mocą czynną.

W związku z tym w branży fotowoltaicznej pojawiło się wiele pytań. Stowarzyszenie POLSKA PV wystąpiło do Operatorów Sieci z oficjalną prośbą o wyjaśnienie sposobu wprowadzania zapowiadanych zmian.

Pytanie brzmi:
Czy sterowanie mocą czynną i możliwość odłączenia mikroinstalacji od sieci może być zapewnione przez urządzenie zintegrowane z falownikiem, czy przez urządzenie zewnętrzne? Jak ma wyglądać komunikacja falowników z Operatorami?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV zauważa, że kierunek wprowadzanych zmian jest pozytywny. Podobne wymagania dotyczące przyłączania mikroinstalacji stosowane są chociażby w Niemczech. Jednak sposób i tryb wprowadzania tych zmian jest zdaniem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV zbyt szybki.

Nowe zasady przyłączania mikroinstalacji mogą być dużym wyzwaniem dla branży fotowoltaicznej. Jak zauważa Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV Bogdan Szymański – wymagania wszystkich Operatorów są spójne, co pozwoli wypracować jeden standard przyłączania takich systemów dla całego kraju.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Gimbal ręczny DJI Osmo Mobile 2 do smartfonów

DJI Osmo Mobile 2, to nowa wersja przełomowego gimbala stworzonego...

640 zł Więcej...