6 autobusów elektrycznych Ursus dla Ostrowa Wlkp.

dodano: 2018-04-10 15:34
autor: Jakub Sulisz | źródło: umostrów.pl

autobusy elektryczne Ursus Ostrów Wielkopolski 6 nowych, niskopodłogowych ekologicznych autobusów elektrycznych Ursus trafi do Ostrowa Wielkopolskiego. Umowę na zakup pojazdów podpisano w piątek, 6 kwietnia. To element największego w historii Ostrowa Wielkopolskiego projektu unijnego, obejmującego unowocześnienie transportu miejskiego i działania niskoemisyjne.
 


autobusy elektryczne Ursus Ostrów Wielkopolski


Dostawcą nowych autobusów będzie wyłoniona w przetargu przez Miejski Zakład Komunikacji firma Ursus Bus S.A. Propozycja drugiego oferenta, firmy Solaris, która wygrała wcześniejszy przetarg na cztery „elektryki” jeżdżące już po ostrowskich ulicach, była o ponad 600 tysięcy wyższa. Wartość podpisanej umowy wynosi 15 350 400 zł, z czego aż 85 %, czyli ponad 13 mln złotych to dotacja unijna.

To kolejny ważny krok w rozpoczętej ostrowskiej erze elektromobilności. Tworzymy miasto nowoczesnej gospodarki z myślą o mieszkańcach. Unowocześnienie miejskiej komunikacji nie tylko znacząco poprawi komfort podróży ostrowskim pasażerom, ale przyniesie również pozytywny rezultat proekologiczny dla miasta – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak informuje miasto, cztery pierwsze ostrowskie „elektryki” zasilane są ekologiczną energią wytwarzaną przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.

Cena własnej energii do ładowania autobusów jest znacznie niższa niż jej zakup od przedsiębiorstw energetycznych, dodatkowo koszt energii do autobusów elektrycznych jest o dużo mniejszy niż koszt paliwa do pojazdów dieslowych. Już pierwsze 2 miesiące przyniosły oszczędności. Wykonane w CRK analizy wskazują, że w skali roku, już przy 4 autobusach elektrycznych, około 500 tysięcy złotych pozostanie w miejskim sektorze komunalnym. Korzyści te będą rosły wraz z zakupem następnych autobusów elektrycznych Przy kolejnych 6 autobusach, na których zakup umowa została dziś podpisana, czyli przy ładowaniu w sumie 10 autobusów własną „zieloną” energią, może to być nawet ponad milion złotych rocznie pozostawiony w Ostrowie – wylicza prezydent Ostrowa.

Nowe autobusy swoim wyposażeniem nie będą różnić się od elektrycznych Solarisów, które od ubiegłego roku jeżdżą po ostrowskich ulicach.

Każdy 12-metrowy pojazd będzie miał 24 miejsca siedzące i mógł łącznie przewozić 75 pasażerów. Autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym o mocy co najmniej 160 kW, a dodatkowo będą doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania – wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Autobusy będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pojazdach znajdą się dwa miejsca na wózki inwalidzkie z pasami bezpieczeństwa. Poza funkcją „przyklęku”, czyli obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, w autobusie będzie wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Przyciski „STOP” zostaną oznaczone brajlem.

Użytkownicy otrzymają możliwość m.in. doładowania telefonu lub skorzystania z darmowego Wi-Fi. Pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację, dwa wewnętrzne monitory oraz monitoring zewnętrzny.

Bardzo się cieszę, że Ursus wpisuje się w ostrowski projekt. Ostrów jest bowiem jednym z liderów ekomobilności w Polsce. Trend stopniowo się rozwija, a w Ostrowie jest to już kolejny przetarg na dostawę autobusów elektrycznych. Korzystamy z najnowszych technologii. Autobusy spełniają wszelkie wymogi nowych trendów i po prostu podobają się ich użytkownikom. Budujemy prawdziwie polską markę – nasza firma może pochwalić się stuprocentowym polskim kapitałem. Na bazie elektromobilności chcemy zbudować polską markę, która rozpoznawalna będzie na arenie międzynarodowej – mówi Filip Walczak, dyrektor handlowy, członek zarządu Ursus Bus S.A.

Zakup 6 nowych autobusów elektrycznych jest częścią wielowymiarowego projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. Całkowita wartość inwestycji to 42 567 954,14 zł, dofinansowanie z pieniędzy unijnych wynosi 31 758 931,08 zł.

W ramach tego kompleksowego projektu poza zakupem nowych ekologicznych autobusów, powstaną ścieżki rowerowe i nowe stacje roweru miejskiego. Budujemy centrum przesiadkowe, wdrożymy nowoczesny system zarządzania i organizacji ruchu, biletomaty stacjonarne i mobilne, w mieście postawione zostaną nowe wiaty przystankowe i tablice elektroniczne oraz zmodernizowane oświetlenie uliczne – podsumowuje Prezydent Beata Klimek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...

Tivusat: karta + CAM w UHD

Karta Tivusat z modułem CAM DigiQuest. Umożliwia oglądanie włoskiego pakietu...

550 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa Log 2-69 HV

Dobrze zaprojektowana, polska antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej periodycznie dipolowej...

85 zł Więcej...