Fotowoltaika wygrywa z wiatrakami w Niemczech

dodano: 2018-04-16 14:06
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Bundesnetzagentur

Niemcy_solar_flaga_360px.jpg Okazuje się, że wiatraki nie mają szans przeciwko fotowoltaice w pierwszej, niemieckiej mieszanej aukcji wiatr-energia słoneczna. 32:0 dla fotowoltaiki - taki był wynik pierwszej mieszanej oferty neutralnej pod względem technologicznym. Średnia ostateczna cena w wysokości 0,0467 euro za kWh była nieznacznie wyższa od przetargu na energię słoneczną, który odbył się w lutym.

wiatraki


W Niemczech kontrakty podczas aukcji otrzymały tylko oferty na projekty solarne, bo to fotowoltaika oferuje niższe koszty.

Władze niemieckie przyznały łącznie 32 kontrakty o łącznej mocy 210 MW. Średnia cena końcowa dla wszystkich projektów wyniosła 0,0467 euro za kWh. Jest to nieco powyżej ostatecznej ceny 0,0433 euro za kWh w przypadku przetargu na energię słoneczną, organizowanego przez rząd niemiecki w lutym.

Bundesnetzagentur ujawnił ponadto, że oferty od deweloperów wahały się od 0,0396 euro za kWh do 0,0576 euro za kWh. Lista nagrodzonych projektów opublikowanych przez agencję wskazuje, że spółka Enerparc z Kolonii wygrała największą liczbę kontraktów: 12 spośród 32 umów. Na liście jest także kilka innych znanych firm, takich jak IBC Solar, EnBW, Juwi i Vattenfall.

Wśród ofert znajduje się 5 projektów o łącznej wartości 31 MW w rolnictwie i obszarach trawiastych na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania w Bawarii oraz 3 projekty o wartości 17 MW w Badenii-Wirtembergii.

Co ciekawe, łączna oferta w Niemczech została podwójnie przekroczona, ponieważ złożono oferty na projekty o łącznej mocy 395 MW.
Średnia cena wszystkich ofert fotowoltaicznych wynosiła 0,0482 euro za kWh, podczas gdy średnia cena dla lądowych turbin wiatrowych wynosiła 0,0723 euro za kWh. To oznacza, że cena energii z niemieckiej fotowoltaiki jest dużo niższa niż z wiatraków.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

2 090 zł Więcej...

Moduł AlphaCrypt Light

Wielostrumieniowy (dekoduje 4 kanały HD jednocześnie) i wielosystemowy moduł CI....

349 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...